Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Zimná obuv

Zimná obuv

Zimná obuv

Obuv už tisíce rokov plní veľmi dôležitú úlohu v živote človeka. Spočiatku slúžila na ochranu nôh pred zimou, vlhkom a zranením. Postupom času však obuv začala plniť aj estetickú funkciu.

Tohtoročným hitom sú pestré a hravé farby. Nezabudnite na ne ani v chladných mesiacoch. Môžete siahnuť po červených, ružových, žltých a ďalších sviežich čižmičkách dokonca aj so zaujímavými vzormi, napríklad srdiečka.

Zimná obuvKeď sa vyberiete zaobstarať si zimnú obuv, mali by ste vedieť, že sa do nej oplatí skutočne investovať. Hoci si u značkového predajcu priplatíte, môžete si byť istý, že Vaše nohy Vám budú vďačné. Naviac sa vyhnete zbytočným opletačkám s reklamáciami pri podradnejších druhoch obuvi. Kvalitné topánky by Vám mali vydržať niekoľko zím.

Pri skúšaní zimnej obuvi nezabudnite, že je lepšie zvoliť o trošku väčšiu veľkosť. Zabránite tak tomu aby Vás oziabali nohy. Vyberajte topánky, ktoré budú vo vnútri dôsledne vyteplené.

Popri kvalitnej zimnej obuvi, ktorá dokonale ochráni naše nohy, netreba zabudnúť ani na teplé ponožky. Skutočne kvalitné ponožky s vysokým obsahom bavlny určite ochránia Vaše nohy pred chladom. V zimnom období je lepšie nosiť vyššie ponožky, ktoré dokážu viac chrániť pred chladom a vetrom.

Zimná obuv sa vyznačuje vodeodolnosťou. Po zakúpení topánok je dobré túto vlastnosť podporiť impregnačným sprejom.

Prvú obuv v dávnej minulosti tvorila neopracovaná koža upevňovaná remienkami okolo chodidla. Nepremokavé topánky sa vyrábali z jelenej kože s podrážkou z medvedej kože. Aj v súčasnosti je koža asi najpoužívanejším materiálom pri výrobe obuvi. Hoci za posledné storočia technológia napreduje míľovými krokmi, koža ostáva naďalej obľúbenou.

Pri nákupe zimnej obuvi možno za najlepší výber považovať kvalitnú koženú obuv, ktorá umožňuje nohám dýchať. Koža je poddajný materiál, preto sa prsty vzájomne netlačia a tým pádom ani tak nepotia.

Ak patríte k ľuďom, ktorý sa koženým veciam vyhýbajú, zväčša z etických dôvodov, existuje alternatíva. Popri pravej koži poznáme aj umelú kožu. Dá sa povedať, že v súčasnosti je rozdiel medzi nimi nepatrný.

Zimná kožená obuv má svoje výhody aj nevýhody. Koža je veľmi kvalitný, ale zároveň citlivý materiál, preto si musíme uvedomiť, že sa oň treba aj starať, ak chceme aby nám topánky čo najdlhšie vydržali. Je dôležité aby sme si obuv pravidelne čistili a krémovali, v prípade, že tak nerobíme koža začne strácať svoje úžitkové vlastnosti. Nenakrémovaná koža má tendenciu vysychať, začnú sa tvoriť jazvičky a následne koža praská. Takáto obuv je už ďalej nevhodná na nosenie.

Najväčším zaberákom  pre kožené topánky je zima, preto nezabúdajte venovať svojej obuvi trocha starostlivosti. V zime sú chodníky plné rozpustenej soli, ktorá na koženú obuv pôsobí dosť nepriaznivo a to tak, že rozrušuje celistvosť obuvi. Ak sa chcete zo svojich topánok, ktoré Vás stáli nemalé peniažky, tešiť čo najviac, venujte im po každej vychádzke chvíľočku pozornosti.