Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Zariadenie detskej izby

Zariadenie detskej izby

Zariadenie detskej izby

Detská izba je vlastne akýmsi bytom v byte. Zatiaľ čo dospelým slúžia samostatné miestnosti pre spanie, prácu, prijímanie hostí atď., pre deti k tomuto účelu slúži len ich detská izba. Dieťa sa tam hrá, spí, chodia tam za ním kamaráti. V izbe má uložené svoje oblečenie, hračky a osobné veci. Preto je zariadenie detskej izby často hlavnou témou rozhovorov medzi rodičmi a deťmi.


Už v kojeneckom veku je dôležité, aby dieťa cítilo, že má svoj vlastný svet, ktorým je zatiaľ postieľka a miesto na prebaľovanie.

Ako by malo vyzerať zariadenie detskej izby v priebehu rastu detí?

0-1 rok

Zariadenie detskej izbyDieťatko nemusí mať svoju vlastnú izbu. Stačí postieľka a je potrebné ešte vyriešiť ukladanie detskej výbavičky. Je potrebné, aby matka mala pohodlnú plochu na prebaľovanie. Praktický je prebaľovací pult, dolu vybavený zásuvkami alebo aj policami.

1-3 roky
V tomto veku sa dieťa často dáva do ohrádky, ktorá poskytuje obmedzené možnosti. Nechajme svoje dieťa aspoň na určitú časť dňa voľne pohybovať sa po byte. Neobmedzujme ho v pohybe, ale snažme sa pre neho vytvoriť bezpečné prostredie. Je to obdobie, kedy nám naša dcéra alebo syn preskúmajú každučký diel nášho nábytku a slovo zvedavosť mu nie je cudzie.

3-6 rokov
Je to vek činov – naše dieťa stavia, zbiera a hlavne potrebuje priestor. Zaujme ho hra i na dlhšiu dobu a dokonca vyžaduje, aby mohlo v hre pokračovať aj dlhšiu dobu a niekedy i na ďalší deň. Dieťa potrebuje v tomto veku veľký stôl a veľa miesta na podlahe. Učte dieťa poriadku a do izby mu zabezpečte plastikové krabice, prípadne kontajnery na hračky.

6-13 rokov
V tejto dobe dieťa potrebuje vlastný vyčlenený priestor. V prípade, že mu nemôžete poskytnúť samostatnú izbu, je potrebné mu vytvoriť aspoň vlastný kút.  Pocit súkromia môžeme vytvoriť samostatnou skriňou nebo iným nábytkom do priestoru. Najdôležitejším kusom nábytku je vždy v tomto veku písací stôl a kvalitná stolička.

Dospievajúce dieťa
Potrebuje vyjadriť svoju individualitu nie len chovaním, ale i spôsobom obliekania, no hlavne pretváraním svojho prostredia. Jeho pretváranie je potrebné rešpektovať. V tomto veku každé dieťa túži po svojej vlastnej detskej izbe, kde môže počúvať hudbu či stretávať sa s priateľmi. Tento problém, hlavne keď je v rodine viac detí v rôznom veku a rôznych pohlaví je potrebné riešiť aspoň rozdelením izby. Dovoľte svojmu dieťaťu, aby si zariadenie detskej izby vymyslelo samé, tak ako sa to páči jemu, len ho kroťte, aby vám to nespravilo prievan v peňaženke.