Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov

Vlasy sú akousi módnou čerešničkou na našom tele, ktorú sa dá podľa nálady meniť a krášliť. Preto sme často zúfalí, keď pri česaní obalíme kefu chumáčom vlasov, keď ich zbierame v aute, na sedačke, posteli a absolútnu chuť stratíme, ak nájdeme svoj alebo cudzí vlas v chutnom jedle.

Tento problém je nočnou morou všetkých žien, veď nie nadarmo sa hovorí, že vlasy sú korunou krásy. Nemyslime si ale, že krátke vlasy nepadajú, len ich je oveľa menej vidieť ako nejaký dlhý vlas.

Prečo vlasy vypadávajú?

Vypadávanie vlasovDenne nám vypadne 50 až 100 vlasov. To ešte nie je žiadna tragédia, je to všeobecný priemer a vlasy sa rýchlo nahradia novými. Uvažovať o tom, či je všetko v poriadku, by sme mali, ak zbadáme viac vlasov, častejšie vypadávanie a v horšom prípade aj lysiny na hlave. Môže sa jednať o chorobu vypadávania vlasov, ktorá sa nazýva – androgénová alopécia. Príčin vypadávania vlasov môže byť naozaj veľa, teraz Vám nejaké priblížim: kto má na mysli genetickú predispozíciu, môžem jednoznačne prikývnuť. Problém vypadávania sa naozaj vo veľkej miere dedí, či už je to po otcovi alebo maminom bratovi, gény sú gény a s tým neurobíme bohužiaľ nič. Ďalšími faktormi sú rôzne choroby(obličiek, podstúpenie chemoterapie, zlá činnosť štítnej žľazy), výkyvy hormónov v tele, zlá životospráva a mnohé iné faktory.

U žien spôsobuje vypadávanie vlasov aj celkom nepatrná hormonálna zmena. Radšej si teda poriadne treba zvážiť aj výber správnej antikoncepcie, alebo či vôbec, lebo nasadenie aj vysadenie antikoncepcie urobí vlasom šarapatu. Veľkým otrasom pre vlasy je pôrod, tiež hlavne kvôli zmene hladiny hormónov, ale je to problém len dočasný a my musíme dať telu oddych, regeneráciu a všetko bude ako predtým. Presne naopak je to v tehotenstve, vtedy je zvýšená produkcia estrogénu, ktorá chráni vlasy pred nežiaducim vypadávaním a budúce mamičky sa často popýšia svojou lesklou a hustou hrivou. K vypadávaniu vlasov napomáhame často aj my, a to zlou stravou, nedopĺňaním potrebných vitamínov alebo častým farbením, najmä peroxidom. Stres býva tiež spúšťačom pre vypadávanie.

Vypadávanie vlasov neraz však potrápi aj mužov a tí to zasa znášajú omnoho ťažšie. Veľké % mužov by potvrdilo, že keď si všimnú tento problém, cítia sa menej atraktívni a majú pocit, akoby stratili svoju identitu, svoje „ja“, čo môže viesť až k psychickým problémom, napríklad k depresii.

Ako zabrániť vypadávaniu vlasov?

Veľa príčin ovplyvniť nemôžeme, ale snažme sa aspoň tie, ktoré sú v našich silách.

  1. Doprajme vlasom občas nejaké zábaly a vyživovacie kúry, nič tým nepokazíme, iba prilepšíme.
  2. Vlasy sa neodporúča často zväzovať do chvosta, lebo to zaťažuje korienky.
  3. Používajme šampóny s neutrálnym ph, veľmi účinné sú detské, nie sú agresívne. Nanesme menej šampónu a nechajme pôsobiť viac.
  4. Obohaťme svoj jedálniček nielen o chutnú, ale hlavne  prospešnú a zdravú stravu pre naše vlasy: ryby ako makrela, pstruh a losos, sója, oriešky, semienka, ovocie, zelenina. Vitamíny by nemali chýbať: B, C, E, minerálne látky, zinok, magnézium a železo. Starajme sa o naše vlasy a ony sa raz odvďačia nám!