V 17. storočí boli vysoké podpätky považované za symbol spoločenského postavenia. Vysoký ľudia odjakživa vzbudzovali rešpekt. Možno aj z toho dôvodu veľa nízkych ľudí má tendenciu siahať po topánkach, ktoré ich urobia vyššími.
Topánky na platforme sú v podstate topánky na hrubej podrážke. Zväčša ide o zdvihnutie celého chodila a teda aj zvýšenie celkovej telesnej postavy. Hrúbka podrážky môže dosahovať až neuveriteľných 15 centimetrov.
V starovekom Grécku používali topánky na platformách herci v divadlách. Slúžili k zvýšeniu telesnej výšky, čím sa mala zvýrazniť postava v hre. Táto obuv bola neodmysliteľným kúskom hlavne v 18. storočí v Európe, keď ešte nefungovala kanalizácia a ulice boli plné blata a špiny.
Topánky na platforme boli hitom v 60-tych rokoch 20. storočia. Obľúbili si ich najskôr mladé ženy, ale neskôr sa rozšírili aj medzi ostatné vekové skupiny. Počas 80-tych rokov začali topánky na platforme nosiť dokonca aj muži. Hoci topánky na platformách na určitý čas ustúpili do úzadia, v súčasnosti sa opäť dostali do popredia a patria k vyhľadávanej obuvi.
Topánky s hrubšou platformou môžu vyzerať robustne, ale naopak, podrážka je vyrobená z odľahčených materiálov a preto je táto obuv ľahká a pohodlná. Topánky na vysokej platforme opticky predlžujú a zoštíhľujú nohy, preto si ich môžu dovoliť aj dámy s hrubšími lýtkami. Štíhle dámy by si tento druh obuvi mali vyberať obozretne, pretože topánky by mohla vyzerať na útlych nohách príliš mohutne.
Tohtoročným hitom, ako určite viete, sú svieže výrazné farby. Okrem klasickej hnedej, béžovej a čiernej, môžete siahnuť aj po niečom výraznejšom, napríklad v žltých alebo ružových topánkach isto zažiarite. Módne sú i kvetinové vzory, či opätok potiahnutý čipkou. Plný opätok sa dá skrášliť rôznymi spôsobmi a sú si toho vedomí i návrhári, ktorí stále experimentujú a vymýšľajú nové modely.