Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Tisíc a jedna noc

Tisíc a jedna noc

Tisíc a jedna noc

Taktiež patríte medzi tisícky fanúšikov televízneho seriálu Tisíc a jedna noc? Aj keď tento článok asi nezapadá do našej klasickej kategórie Ako sa to robí?, rozhodli sme sa ho u nás na HowToDo.sk, na želanie vás, fanúšikov, zverejniť.

Seriál Tisíc a jedna noc je v súčasnosti jeden z najúspešnejších seriálov vôbec. Nenechajte sa však ľahko zmiasť, úspešný nie je všade vo svete rovnako. Tento seriál zaznamenal obzvlášť veľké úspechy hlavne v krajinách ako Chorvátsko, Turecko či Grécko. Pripravili sme článok pre každého, koho zaujímajú všetky drby, klebety, zaujímavosti a informácie o tomto fenomenálnom seriály – Tisíc a jedna noc.

Tisíc a jedna nocAko už bolo spomenuté, seriál Tisíc a jedna noc odštartoval svoju hviezdnu cestu v krajinách Grécko, Turecko a Chorvátsko. V Turecku však môžeme hľadať jeho prvé korene. Toto je miesto kde seriál Tisíc a jedna noc vznikol. Spustili ho skoro súčasne televízie vo všetkých vyššie spomenutých štátoch. V Turecku paradoxne pôvodne nebol nasadený ako v hlavnom vysielacom čase (takzvanom prime-time) ale prvé diely Tisíc a jednej noci odvysielali okolo 16tej hodiny ich času. V ostatných krajinách bol seriál postavený na najdrahší vysielací čas na 20tu hodinu.

Stalo sa to, čo nečakali asi ani samotný tvorcovia a ani herci. Seriál už po prvom odvysielaní lámal rekordy tamojších televízii. Turecká národná televízia urýchlene zmenila čas vysielania seriálu Tisíc a jedna noc rovnako na 20tu hodinu a spustili masívnu reklamnú kampaň na jeho spropagovanie. Dva dni na to zaznamenala sledovanosť tejto televízie rekord od svojho založenia. Viac ako 79% všetkých divákov, vtedy pozerajúcich na televíziu v Turecku, mali naladenú práve ich televíziu a seriál Tisíc a jedna noc. Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou.

Nebolo preto žiadnym prekvapením, že o seriál Tisíc a jedna noc prejavili záujem aj ďalšie krajiny. Prvou bolo Poľsko, neskôr ho nasledovali aj ďalšie krajiny východnej Európy a aj naše Slovensko, kde práva na vysielanie seriálu Tisíc a jedna noc kúpila naša najväčšia komerčná televízia Markíza.

 

Prečo je seriál Tisíc a jedna noc tak úspešný?

Na toto existuje veľmi veľa rôznych názorov a len veľmi nerád by som vám nútil len jeden z nich. Osobne sa však nakláňam k tomu, že človek dnešnej doby opäť potreboval zakúsiť niečo jednoduchšie, pri čom si môže oddýchnuť.

Pozrite sa na posledné roky a naše televízie. Neustále sa predbiehali v tvorbe vlastných seriálov, programov a čo je „najhoršie“, Reality Show. Určite sa dobre pamätáte na niekoľko sérií Vyvolených na Jojke, Veľkého brata (Big Brother) na Markíze, či všetky tie Super Star, čo stále chodili a určite chodiť budú. Toto bolo viac menej všetko čo ste mali možnosť sledovať v televízii. Ak teda spomeniem ešte všetky možné kriminálne seriály na čele s Horáciom z CSI.

Verte mi tento stav bol rovnaký všade vo svete a obzvlášť v krajinách východnej Európy.  Teda presne v tých krajinách, v ktorých seriál Tisíc a jedna noc slávil najväčší úspech. Ak si myslíte, že to je náhoda, tak sa skutočne mýlite.

Ľudia sa po 3 až 4 rokoch sledovania stále rovnakých televíznych programov už podobnej zábavy akosi prejedli. Stále bolo treba na niečo myslieť, ak ste prepásli jeden jediný diel čohokoľvek, už ste boli stratení a nemali ste potuchy čo sa deje ďalej. A toto divák už nehľadal. Divák a vskutku by bolo lepšie povedať diváčka, chce prísť po ťažkom dni domov z práce, sadnúť si na svoj milovaný gauč či pohovku a pustiť si niečo čo má rada. Môže to sledovať, môže si obľúbiť niektoré postavy, iné môže nenávidieť či zamilovať sa do nich. Nič nemusí riešiť. Niekto ju nenúti posielať hlúpe SMS hlasy. Len si sadne, vyloží nohy a užije si svoju chvíľku pri sledovaní svojej láske Tisíc a jedna noc.  Ak náhodou aj zajtra nebude stíhať, tak sa nič nedeje. Pokračovanie ďalšieho dielu jej absolútne ľahko dôjde a ak nie, tak stačí pár minútový rozhovor s kamarátkou a vie presne čo sa stalo.

Seriál Tisíc a jedna noc je ideálny, ľudia sa o ňom radi rozprávajú, pretože jednoduchý. Nedejú sa tam príliš zložité zápletky, ktoré by mohli priemerného diváka zmiesť. No zároveň sa dej seriálu Tisíc a jedna noc odohráva v exotickom a treba uznať že skutočne zaujímavom prostredí, čo diváka láka sledovať ďalej. Keď k tomu pridáte časté zápletky, ľúbostné scény a neustále kolízie, získate zaručene top seriál pre všetky vekové kategórie.

 

Dej seriálu tisíc a jedna noc

Nebojte sa, neprezradím vám ako to celé dopadne. To by som vám nespravil. Myslím, že potom by ma veľa ľudí nemalo v láske. Radšej sa miesto toho pokúsim načrtnúť aspoň základnú kostru celého príbehu odohrávajúcom sa v seriály Tisíc a jedna noc.

 

Celý dej sa točí okolo krásnej mladej Šeherezády, rovnako ako v rovnomennej knižnej predlohe ešte zo starovekých čias. Táto Šeherezáda v novodobých tisíc a jedna noc však pracuje ako architektka vo veľkej nadnárodnej spoločnosti. Jej hlavným šéfom je istý Onur Aksal a rany osudu tieto dve postavy časom privedú dohromady.

Osud k tomu využije malého chlapčeka. Syna Šeherezády. Chlapček trpí hroznou chorobou, leukémiou. Mamička Šeherezáda je z toho zúfala, pretože nechce prísť o svoje malé dieťa. Vyskytne sa tu však príležitosť ako malému chlapcovi pomôcť. Existuje zázračná liečba, ktorá by ho z leukémiu mohla dostať. Šeherezáda, ako dobrá matka chce spraviť všetko, aby túto liečbu na jej chlapcovi vyskúšali. Dozvedá sa však, že je liečba neskutočne finančne náročná a zo svojich peňazí si ju v žiadnom prípade dovoliť nemôže.

Po čase ju však napadne, že práve jej šéf, riaditeľ celej spoločnosti kde pracuje, Onur Aksal, by jej pomôcť mohol. Peniaze na to by určite mal. Prišla preto so žiadosťou o pomoc za ním. Sprvu odmietal, no neskôr súhlasil ale len s podmienkou, že s ním Šeherezáda strávi jednu noc. Od tejto chvíle už nedokázal na krásnu Šeherezádu prestať myslieť.

 

Zaujíma vás viac? Tak si pozrite seriál Tisíc a jedna noc a určite nebudete sklamaný. Ide o úžasný kus kinematografie, ktorý možno neosloví každého ale to ani nie je jeho účelom. Má svoju skupinu ľudí, pre ktorú je určený a tým sa páči.

Nikto by nemal tento seriál kritizovať, alebo hovoriť, že sú ľudia, ktorí pozerajú Tisíc a jedna noc hlúpi. Je to nezmysel. Každému sa páči niečo iné a ak patríte medzi tých, ktorí majú seriál Tisíc a jedna noc radi, tak ho určite pozerajte aj naďalej a nenechajte si nikým hovoriť, čo máte robiť. Prajem príjemné sledovanie!