Preskočiť na obsah
Tapety

Hľadáte alternatívu k maľovaniu izieb? Dobrou konkurenciou môžu byť práve tapety. Aj keď sú mnohými označované za nemoderné, tapety si dnes získavajú tisíce priaznivcov u nás aj v zahraničí. V čom sú moderné tapety iné ako v minulosti? A prečo by ste sa ich nemali báť o päť skúsiť?

Tapety obklopujú môj život od najmladšieho detstva. Čo si pamätám, vždy sme u nás doma v byte ale aj u starých rodičov mali len tapety. V dobe minulej, alebo ako sa jej tiež hovorí „za komunistov“ boli tapety veľmi obľúbenou krytinou stien. Maľovalo sa rovnako ako dnes, ale tapety boli v popredí.

Existovali desiatky až stovky modelov a vzorov. Najrozličnejšie farby. Ľudia preto tapety milovali. Mohli ich, inak šedé životy, trošku obohatiť a priniesť do ich životov trošku svetla. Na dlhé roky tapety do úzadia, no teraz prichádzajú opäť do módy a ľudia ich masovo opäť vyhľadávajú. Sú vkusné a moderné. Nie sú finančne náročné a ich položenie či nalepenie zvládne skutočne každý.

Tapety v minulosti a dnes

TapetyTreba si uvedomiť, že tapety prešli, rovnako ako všetko na našom svete, svojím vývinom. Prvé tapety boli jednoduché. Išlo o papiere s potlačou, ktoré sa lepili na steny klasický lepidlom. Stále sa vyvíjali a svoj „vrchol“ dosiahli práve v ére nášho socializmu, teda v 50tych až 80tych rokoch minulého storočia.

Ľudia ich používali skutočne masovo. V mestskej časti Bratislavy, Petržalka, ich lepili na steny bytov už robotníci. Ľudia sa preto sťahovali do nových bytov, kde už tapety boli.

Potom prišiel veľký bojkot tapiet a každý sa ich zrazu musel zbaviť. Už boli nemoderné a neestetické. Zrazu sa zistilo, že za tapetou sa môžu rodiť a žiť rôzny škodcovia a môžu sa tam tvoriť plesne, čo je samozrejme pre človeka a hlavne jeho respiračné cesty veľmi nezdravé. Je otázne či práve tento „zdravotný“ dôvod bol tým skutočným dôvodom na odstraňovanie tapiet. Možno to len bola akási rebélia ľudí proti systému. Zmenila sa doba a tieto tapety ľudom túto dobu pripomínali. Ak na dobu chceli zabudnúť, museli sa zbaviť všetkého čo z nej pochádzalo, teda aj samotných tapiet.

Dlhé roky žili ľudia prakticky úplne bez tapiet. Samozrejme nie všetci. Sám poznám pár známych, ktorý tapety ani po 89 roku nedali zo stien preč. Jednoducho sa im páčili a nemali potrebu s ich zmenou.

V týchto rokoch však prichádza nová vlna túžby po tapetách. Zrazu sa opäť vyhľadávajú v obchodoch, kde roky ležali pod vrstvou prachu. Teraz trošku preháňam, keďže musí byť jasné, že moderné tapety sú úplné iné ako tie z minulých dôb. Sú vyrobené z iných a kvalitnejších materiálov. Na ich prilepenie sa používa iné lepidlo, ktoré zabraňuje škodcom a iným nežiadaným návštevníkom ubytovať sa medzi tapetami a stenou. Motívy a farby sa taktiež zmenili na nepoznanie.

Aké tapety poznáme?

V tejto dobe už poznáme skutočne najrozličnejšie tapety. Vyrábajú sa z rôznych materiálov. Od klasického papiera, ktorý je aj tak vždy ochránený špeciálnou látkou. Táto látka by mala zabraní, aby na tapete mohli vznikať plesne. Inak poznáme aj tapety z PVC, teda ľudovo povedané z umelej hmoty. Sú veľmi obľúbené, pretože sa ľahko umývajú. Presne tak, môžete svoje steny jednoducho umyť navlhčeným kúskom utierky a zbavíte ju tak možnej vrstvy prachu a nečistôt.

Čo sa týka farieb tapiet, tak tu si môžete byť istý, že nájdete presne to čo hľadáte. Rovnako je to aj so vzormi. Minule som taktiež hľadal tapetu do obývacej izby a keď som prišiel do prvého obchodu s tapetami v mojom meste, tak mi ochotná predavačka doniesla ich vzorkovník. Vzorkovník tapiet je vlastne akási kniha plná kúskov tapiet. Vy si ňou listujete a vyberáte si tapetu, ktorá sa vám hodí do bytu. Nechcem preháňať ale ak tam nebolo aspoň desať tisíc tapiet, tak tam nebola ani jedna.  Preto si skutočne nemyslím, že by ste si žiadnu nevybrali.

Špeciálnymi tapetami sú takzvané fototapty. Sú to tapety, ktoré nelepíte na všetky steny ale zvyčajne len na jednu alebo dve. Najčastejšie na tú, kde sa tapeta najviac hodí alebo sa na ňu človek najskôr pozrie. Takže oproti dverám, za televízor alebo počítač alebo pod.

Poznáme taktiež samolepiace tapety. Už z názvu je jasné o aké tapety asi pôjde. Sú samozrejme o niečo drahšie ako klasické tapety ale v posledných rokoch sa stávajú doslova hitom. Ľudia kupujú už len tie. Nemusíte sa namáhať s lepidlom a zložitým tapetovaním. Jednoducho tapety navlhčíte a už len priložíte na stenu. Je to ako známka, ktorú lepíte na listy.

Ako na tapety?

Ak ste sa už rozhodli definitívne pre tapety, pripravili sme pre vás krátky a stručný návod ako to zvládnete najjednoduchšie.

Dobre si tapety vyberte!

Tapetu budete mať na stene. Nie je to ako nové tričko, ktoré ak sa vám nepáči tak si ho dáte dole a už ho nenosíte! Ak už raz tapety použijete už ich na druhý deň meniť nebudete. Musia byť preto pekné a musia sa páčiť hlavne vám!

Ako som už písal, v súčasnej dobe existuje obrovské množstvo predajni s tapetami, takže by ste nemali mať problém vybrať si tú pravú pre sebe. Dôležitá je farba (poznáme studené a teplé farby, každá sa hodí do inej miestnosti a každá je pre iný typ človeka) ale rovnako aj vzory tapiet. Poznáme aj jednofarebné tepety, bez vzoru, s fŕkancami či obrázkami. Výber je samozrejme len na vás.

Niektoré lepšie firmy predávajúce tapety ponúkajú aj takzvanú vyzualizáciu v 3D. Ukážu vám na počítači ako presne bude vaša izba s novými tapetami vyzerať. Toto je veľmi dobrá vec a odporúčam pred kúpou pár tapiet takto pozrieť. Malý kúsok tapety vám neukáže ako bude vyzerať celok.

Ako lepiť tapety?

Uvažujme teda, že ste si už svoje tapety vybrali a aj kúpili. V prvom rade nemôžete zabúdať, že tapiet budete potrebovať viac ako je veľkosť vašich stien. Hlavne ak máte tapety so vzorom, tak tých budete potrebovať skutočne viac. Skúste sa dohodnúť s predávajúcim. Ja som sa s mojím dohodol napríklad tak, že som si kúpil o 3 rolky tapiet viac ako som potreboval podľa výmery. Nakoniec som 2 ani neotvoril a tie som o deň na to doniesol do obchodu, kde mi ich vrátili za plnú sumu.

Prvé čo musíte doma spraviť je dostať zo steny preč prachy, nečistoty a mastnotu. Existujú na to komerčné prípravky ale ja mám pre vás „babský recept“, ktorý funguje zaručene. Kúpte alebo zožeňte akékoľvek kockové mydlo. Lacné. Skutočne akékoľvek klasické mydlo (pozor nie tekuté!). Teraz ho nastrúhajte (klasický struhák na syr a zeleninu je fajn) a dolejte vodou. Urobte z toho takú riedku no slizovitú tekutinu. Keď ponoríte ruky a následne ich vyberiete mali by sa vám za nimi ťahať akési „sliny“ alebo sliz. Potom túto špeciálnu tekutinu odložte na 24 hodín do dobre vetranej miestnosti – aby ste sa nezadusili.

Na ďalší deň ňou omaľujte všetky steny. Akokoľvek, pohrajte a vybláznite sa. Týmto zaručene dostanete zo steny preč všetky nečistoty a mastnotu.

Keď steny uschnú, čo by nemalo trvať viac ako pár hodín, môžete začať lepiť tapety. Ak chcete schnutie stien urýchliť môžete nechať prievan. Ak sa skutočne ponáhľate môžete vždy miesto, kam idete pokladať tapety osušiť fénom na vlasy. A takto vždy po kúsku prikladať tapety.

Ak používate samolepiace tapety tak vám nie je asi s čím poradiť, len pretrite rub tapety vlhkou hubkou a prilepte. Dávajte si pozor na to, aby sa vám tapeta nepretrhla. Ak však používate tapety klasické musíte ich najskôr nalepidlovať – lepidlo nanášajte na steny a na ne ukladajte tapety. Nie je to komplikované, ale musíte odhadnúť koľko lepidla je už veľa a koľko príliš málo. Ak ho dáte veľa, tapety môžu navlhnúť a poskrúcať sa, ak ho dáte málo tapety nemusia držať.

Používajte len originálne lepidlo na tapety a neskúšajte radšej experimentovať. Hlavne ak lepíte tapety prvý krát. Ak by vám to nešlo, skúste vyhľadať pomoc odborníka, ktorý vám s lepením tapiet určite rád pomôže.

Úprimne dúfame, že vám náš jednoduchý aj keď obsiahly návod pomôže. Či už pri výbere nových tapiet alebo pri ich lepení na stenu. Skutočne sa nemusíte báť tapiet. Sú štýlové a zdraviu určite neublížia. A verte mi, že vás dom či byt po nich celý zažiari!