Šetrenie na nesprávnom mieste – to je asi najväčšia chyba, ktorej sa rodičia najčastejšie dopúšťajú keď kupujú stoly do detskej izby. Zatiaľ čo za počítač neváhajú zaplatiť päťsto či aj tisíc eur, písací stôl a pracovnú stoličku kupujú z tých najlacnejších. Zabezpečujú tak deťom neskoršie zdravotné problémy. Kam a na čo teda uložiť napríklad aj ten počítač? A aké stoly do detskej izby teda vybrať?
Ako má vyzerať písací stôl ?
Podobne ako pri výbere písaniehoho stolu taktiež u počítačového stolu je potrebné dbať na jeho správnu výšku. U detí, ktoré rastú, je preto dobré voliť výrobky s nastaviteľnou výškou.
Pokiaľ kupujeme stôl pevný, volíme radšej vyšší než nízky, z ktorého by rýchlo bolel chrbát. Samozrejme ani príliš vysoký nie je vhodný, pretože ako sa bude dieťa naťahovať, zbytočne si bude namáhať zdvihnuté ramená a taktiež krčnú chrbticu.
Tieto zásady je možné zjednodušiť do jedného pravidla: horný riadok na monitoru má byť najvyššie vo výške očí dieťaťa. Pozor taktiež dávame na to, aby k stolu prichádzalo správne svetlo, teda pravákom zľava a ľavákom sprava.
Stoly do detskej izby
Ak vyberáme stoly do detskej izbe, pri výbere je potrebné zohľadniť aj šírku alebo dĺžku písacieho stolu. Rozhoduje o nej monitor. Platí totiž, že by mal byť vzdialený 60 centimetrov od očí. Preto ak máme plochý monitor alebo inak povedané LCD monitor, ktorý nezaberá veľa miesta pretože je tenký, stačí nám doska široká 70 až 80 centimetrov.
U starších monitorov typu CRT, ktoré sú pomerne veľké a široké, takže ich nevieme umiestniť len na koniec stola je potrebné zadovážiť stôl o niečo širší. Preto je lepšie pre nich voliť rohové pracoviská, teda najlepšie rohový písací stôl, ktorý je v tomto prípade menej náročný na miesto než klasický obdĺžnikový stôl, aký nájdeme vo väčšine domácností.
Pozor taktiež dávajte aj na rôzne zásuvky, krabice a ďalšie veci pod stolom. Tu musí byť dostatok voľného miesta pre nohy. Tie potrebujú nie len dostatok priestoru, ale taktiež musia stáť celou plochou na pevnej podložke. U malých detí, ktoré ešte nedosiahnu nohami na zem, je možné si pomôcť rovnými alebo šikmými stoličkami, ktoré poskytnú podperu.
K stolom by ste mali svojim deťom zabezpečiť aj kvalitnú stoličku, ktorá nebude spôsobovať bolesť chrbtice po dlhšom sedení. Nezabúdajte, tak ako keď kupujete posteľ alebo stoly do detskej izby nešetrite ani pri stoličkách.