Posledná minúta zápasu. Ty sa rozbehneš, obídeš jedného obrancu, druhého, rýchly pohľad na brankára. Lopta letí vzduchom, brankár sa hádže do rohu. Vtom vypnú prúd, obrazovka počítača je zrazu čierna a tvoja športová chvíľka končí.
Ak patríte k tejto skupine „športovcov“, hodil by sa skôr článok o papučiach a pohodlných stoličkách. No ak sa s takouto formou športu neuspokojíte, určite viete, že v horách sa viac zídu mačky ako žabky, a že antuka nie je druh exotického vtáka.
Stále však pri pohľade na botasky nevidíte žiadny rozdiel medzi tými na beh a tými na basketbal? Veď predsa aj pri basketbale sa behá… Áno, športovať sa dá v hocičom a hocikde. Rozdiel je však v tom, ako dlho bude obuv, ktorú nepoužívate správne, plniť svoju funkciu a ako sa v nej budete cítiť.
V človeku je totiž stále túžba zdokonaľovať všetko, čo sa len dá, a tak sa neuspokojil s jednými topánkami na všetko. Každý šport má svoje zákonitosti, povrch, na ktorom sa praktizuje, a miesta na tele, ktoré sa namáhajú viac, či menej. A tak je každý druh športovej obuvi, či už na beh, basketbal, futbal, tenis alebo golf, presne prispôsobený konkrétnemu športu.
Napríklad už v roku 1898 vznikla prvá značka, ktorá sa venovala len bežeckej obuvi. V tých rokoch sa objavili aj prvé basketbalové botasky. Futbalová obuv tu bola o čosi skôr. Prvé kopačky si objednal už kráľ Henrich VIII. v roku 1526. Neskôr prešli samozrejme veľkými zmenami, no cieľ ostáva stále ten istý – priniesť človeku radosť z pohybu.
Preto ak aj nešportujete profesionálne a nepotrebujete v topánkach zabudované najnovšie technológie, merače krokov, kilometrov, alebo čokoľvek iného, mali by ste si športovú obuv vyberať podľa športu, ktorý plánujete praktizovať. Rozdiely v športovej obuvi nakoniec nie sú až také nespozorovateľné – bežecké topánky sú ľahšie a vzdušnejšie, v basketbalových sa lepšie skáče, v tých golfových sa údajne po ihrisku chodí pohodlne a komfortne a vo futbalových sa lepšie kope do lopty.
Tak ak ste sa už rozhodli pomocou akého športu rozhýbete svoje kosti, stačí už len vybrať model a farbu športovej obuvi. Pri behu, atletike, aebo futbale väčšine ľudí nezáleží na tom, ako bude obuv ladiť s oblečením. Dôležité je cítiť sa pohodlne. Ženy v nepohodlných topánkach na vysokom opätku alebo muži v tesných lakovkách zvládnu prežiť deň, hoc aj s bolesťami. No ak by ste mali trápiť svoje nohy ešte aj pri športovaní, samotný šport stratí svoj význam. S modelmi je to rovnako. Na trhu ich je veľa a kvalitu zaručujú rôzne športové značky. Staršie modely sú lacnejšie, za nové si priplatíte.
Dávajte si však pozor, aby ste neboli prekvapení náhlym zlepšením výkonu po kúpe novej športovej obuvi. Zdá sa to divné, no americká basketbalová liga údajne zakázala jeden model basketbalovej obuvi používať na zápasoch. Dôvod? V ich pravidlách sa píše, že hráči nemôžu používať topánky, ktoré vytvárajú nepatričnú konkurenčnú výhodu.