Smaltované vane boli dlhodobo populárne a používané najviac pred mnoho rokmi, ale už ich nahradili ostatné typy vaní. Ak vás však tiež zaujímajú informácie o týchto typoch vaniach, tak ste na správnom mieste.
V tejto dobe u nás sú najpoužívanejšie a populárnejšie ako smaltované vane akrylátové vane. Sú ľahšie, príjemnejšia na dotyk aj v zime a studených dňoch a hlavne sú lacnejšie.
Čo sú to smaltované vane?
Smaltované vane sú pokryté smaltom, ktorý si dokáže udržať vlastnosti hladkých a lesklých kovov aj po dobu desiatok rokov. Smalt je kremičitanová tavenina podobná porcelánu a sklu. Teplota tavenia kremičitanov je niekde medzi teplotou tavenia porcelánu a teplotou tavenia skla.
Smaltovanie a smaltované vane sa používali už pred tisíckami rokov najmä na východe v Japonsku a Číne, ale aj v Egypte a ostatných krajín okolo Egypta. Do Európy sa technika smaltovania dostala okolo šiesteho storočia, ale povrchová úprava kovov pomocou smaltu sa začala využívať až v rokoch okolo roku 1850. Predtým sa smaltovanie využívalo na rôzne hrnčeky, hrnce a iné kuchynské nádobie. Až potom ľudí napadlo skrášliť a spríjemniť aj povrch ocele, čo ich viedlo aj k oceľovým vaniam.
Na smaltovanie sa používajú smaltové prášky alebo kaše, podobné sadre. Po namiešaní sa smalt nanesie na kov a následne sa suší. A nakoniec sa smalt musí vypáliť. To sa deje pri teplote okolo 800°C. Určite Vám teraz došlo, že si to nemôžete urobiť doma, ibaže by ste si trúfli vypáliť smalt na teplotu 800°C.
Smaltované vane a ceny
Cena smaltovaných vaní sa pohybuje okolo 80 eur do 200 eur, záleží od veľkosti a príslušenstva vane. Takže ak vám stačí maličká, klasická bytová vaňa jej cena môže stáť na hranici 80 eur. Dokonca cena môže aj klesnúť ak vám vaňa vyhovuje z takzvanej druhej ruky. Teda, že ju už niekto používal.
Ak však hľadáte kvalitnú a skutočne veľkú vaňu s množstvom príslušenstva, budete nútený siahnuť do svojho vrecka podstatne hlbšie. Smaltované vane sa dajú zohnať už prakticky s akýmkoľvek príslušenstvom, dokonca som už videl aj smaltované vane, ktoré boli premenené na bublinkové, vírivé vane.
Verím, že som vám týmto kratučkým návodom „Ako na smaltované vane?“ aspoň trošku pomohol pri výbere. Či sa už pre ne rozhodnete alebo nie, je to plne na vás. Tak či onak, vám prajem veľa úžasne presedených a preležaných hodín v ich priestoroch, v úžasne teplej vodičke!