Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Smaltované vane

Smaltované vane

Smaltované vane

Dnešný človek si živat bez vane asi nevie predstaviť. Vo všeobecnosti existujú dva druhy materiálu z ktorého sa vane vyrábajú a to plast a oceľ pokrytá smaltom.

Smaltovanie je povrchová úprava kovu, ide o nanášanie tenkej vrstvičky sklovitého povlaku (zmes skla a farbiva) – smaltu. Smaltované oceľové vane, čiže vane vyrobené zo smaltu sú ekologické, okrem toho vysoko odolné, pevné, hygienické a dlhodobo farebne stále.

Smaltované vaneNa smaltovanie sa používajú smaltové prášky alebo kaše, podobné sadre. Po namiešaní sa smalt nanesie na kov a následne sa suší. A nakoniec sa smalt musí vypáliť. To sa deje pri teplote okolo 800°C.

Smaltovanie a smaltované vane sa používali už pred tisíckami rokov najmä na východe v Japonsku a Číne, ale aj v Egypte a ostatných krajín okolo Egypta. Do Európy sa technika smaltovania dostala okolo šiesteho storočia, ale povrchová úprava kovov pomocou smaltu sa začala využívať až v rokoch okolo roku 1850. Predtým sa smaltovanie využívalo na rôzne hrnčeky, hrnce a iné kuchynské nádobie. Až potom ľudí napadlo skrášliť a spríjemniť aj povrch ocele, čo ich viedlo aj k oceľovým vaniam.

Cena smaltovaných vaní sa pohybuje okolo 80 eur do 200 eur, záleží od veľkosti a príslušenstva vane. Takže ak vám stačí maličká, klasická bytová vaňa jej cena môže stáť na hranici 80 eur. Dokonca cena môže aj klesnúť ak vám vaňa vyhovuje z takzvanej druhej ruky. Teda, že ju už niekto používal. Ak však hľadáte kvalitnú a skutočne veľkú vaňu s množstvom príslušenstva, budete nútený siahnuť do svojho vrecka podstatne hlbšie.

Mnoho ľudí však aj napriek nižšej kvalite kupuje plastové vane, pretože sú ekonomicky výhodnejšie.