Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Šifónové šaty

Šifónové šaty

Šifónové šaty

Šifón pochádza z francúzskeho slova „chiffon“, čo možno preložiť ako „handra“, nie však v hanlivom význame. Je to jemná, priesvitná, poddajná a mäkká, ľahko tkaná látka. Napriek svojej jemnosti a ľahkosti je pevným materiálom.

Šifónové šatyVyrába sa z bavlny, hodvábu alebo syntetických látok. Pružnosť šifónu zabezpečuje jemné skrepovanie, ktoré robí látku nerovnou. Tkanina sa môže zafarbovať rôznymi odtieňmi, ale ak neobsahuje polyester ide to dosť ťažko. Látka sa upravuje často špeciálnymi škrobmi, ktoré môžu mať za následok škvrny zostávajúce po vode, preto je lepšie žehliť bez pary. Šifónové šaty je lepšie nechať chemicky vyčistiť, ale v podstate sa dajú prať aj ručne.

Šifón sa používa najčastejšie na šitie spoločenských šiat a doplnkov na rôzne spoločenské akcie. Rovnako sa dá zužitkovať aj na šitie blúzok, sukní, jemných košieľ, závojov, šálov, aj ako jemné šaty s podšívkou. Šifón vytvára pôvabné, mäkké záhyby, preto sa veľmi dobre hodí na riasenie. S látkou sa trocha ťažšie pracuje, pretože voľná väzba neustále mení tvar a tak sa horšie strihá. Pri šití si treba dávať pozor, lebo látka sa často zachytáva.

Šifónové šaty nájdete v bežných kamenných obchodoch s odevmi, pokiaľ hľadáte šaty skôr na menej významnú udalosť. V prípade, že máte záujem o šaty na prestížnejšiu akciu, správnou voľbou sú obchody či salóny so spoločenským oblečeným. Cena šifónových šiat sa pohybuje často od päťdesiatich eur vyššie. Šaty si môžete aj požičať, alebo si ich môžete zakúpiť prostredníctvom niektorého z eshopov.