Šedivenie je prirodzený proces, ktorý zastihne nás všetkých. Prvé šediny sa nám objavia už okolo tridsiatky. Nie je nič výnimočné, keď už 25ročná mladá žena rieši farbu, ktorá jej prekryje šediny. Rovnako ako mnoho iných veci aj šedivenie je vecou genetiky. Ale v podstate platí, že po päťdesiatke už máme na hlave viac ako polovicu vlasov šedivých.
Farba vlasov je otázkou pigmentu melanínu, ktorý obsahuje naša pokožka hlavy a postupná jeho strata s rastúcim vekom je dôvodom prečo nás trápia stále viac neprehľadnuteľné šediny. Existujú dva druhy melanínu, a to eumelanín a feomelanín. Eumelanín pohlcuje viac svetla a preto vytvára hnedé až čierne vlasy, zatiaľ čo feomelanín naopak odráža svetlo s vlnovou dĺžkou zodpovedajúcou pre svetlu farbu vlasu – blond, ryšavá alebo plavá. Samozrejme, že tieto dva druhy melanínov sú prítomné oba naraz ale v rôznych pomeroch, čo vytvára pre nás špecifickú farbu vlasu.
Šedivé vlasy odjakživa patrili ako hrozba číslo jeden pre dámy. Úplne inak sa to chápe u mužov, kde šedivé vlasy považujeme za vrchol zrelosti a mužnosti a pre mnohé dámy to predstavuje neodolateľnú príťažlivosť až afrodiziakum. Muži so samozrejme patrične využívajú vo svoj prospech. K šedinám pridajú dokonalý outfit a úspech u nežného pohlavia je zaručený. Preto nie je žiadna tragédia mať na hlave nechcene skoré šediny múdrosti. Sú ale muži u ktorých sa tento efekt objavuje veľmi skoro, preto sa tento v ich veku handicap snažia zamaskovať. Existujú kvalitné farby, ktoré prekryjú šediny. Avšak radou kaderníkov je, aby sa vždy zvolila aspoň o stupeň svetlejšia farba vlasov ako sme zvyknutý mať v mladosti. Predíde sa tým neprirodzenému efektu helmy na hlave.
Šedivé vlasy potrebujú rovnako ako každé iné starostlivosť, ktorú netreba zanedbať. Sú odporúčané prípravky, ktoré dodávajú vitalitu vlasom, či už sú to rôzne séra alebo aj proteinové kondicionéry alebo obyčajné opláchnutie žihľavovým extraktom alebo potieranie žĺtkom a pod. Dôležitá je hydratácia a a výživa pokožky hlavy.