Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Šaty na svadbu

Šaty na svadbu

Šaty na svadbu

Nepoznám dievča, ktoré by už od útleho detstva nemalo vysnívané práve tie svoje. Šaty, ktoré na sebe ženy majú len niekoľko hodín, no ich výber často trvá celé mesiace. Svadobné šaty.

Šaty na svadbuVšetci však poznáme tie klasické scény z romantických filmov. Hlavná hrdinka si oblečie v svadobnom salóne šaty, ktoré jej na prvýkrát sadnú ako uliate a predavačky ostanú v nemom úžase. Ďalšia scéna – družička pomáha neveste pri obliekaní a dolaďuje posledné detaily. Pri tom všetkom stíha odháňať nedočkavého ženícha, ktorý chce svoju nastávajúcu, napriek poverám, vidieť ešte predtým, ako jej povie svoje áno. O pár minút už nevesta zostupuje dolu schodami, na konci ktorých ju čaká otec, dojatý dospelosťou jeho malého dievčatka. Pri poslednej scéne už plačú asi všetky citlivejšie povahy. Malý chlapec pridržiava neveste čipkovanú vlečku na ceste k oltáru, za zvuku svadobného pochodu.

Vyzerá to naozaj jednoducho. Prídem do salónu, očaria ma šaty v zapadnutom kúte, a ja viem, že práve toto sú tie, v ktorých chcem prežiť najkrajšiu chvíľu svojho života. Áno, môže sa to stať, no výber tých správnych šiat na svadbu je trochu zložitejší. Každá žena v sebe totiž nosí určité predstavy, či už tie z detstva, alebo ovplyvnené najnovšou módnou kolekciou. Tieto predstavy sa potom snaží nájsť v salóne. Šaty nesmú byť príliš biele, príliš krémové, príliš lacné, príliš drahé, príliš čipkované, príliš hladké… Ani nevesta sama častokrát nevie, čo hľadá, a potom ten výber naozaj trvá aj niekoľko mesiacov.

Strihy ponúkajú svadobné salóny naozaj rôzne. Klasické, moderné, exkluzívne, či extravagantné, stačí si vybrať. Svadobné šaty by mali svojim strihom zapadnúť do prostredia svadby, no hlavne vystihovať štýl nevesty. Správnym strihom šiat sa dajú dokonca zakryť nedokonalosti postavy, a jemne vyzdvihnúť to, čo je na nej krásne.

Farby sú povolené asi všetky. Už dávno nežijeme v spoločnosti, ktorá by prísne diktovala belosť svadobných šiat, no predsa len je to práve biela farba, ktorá najviac vystihuje tieto krásne chvíle. Treba však brať ohľad na farbu pokožky, či vlasov nevesty, a preto sa nám ponúkajú okrem snehobielej aj jej rôzne iné odtiene – slonovinová, smotanová, krémová, alebo farba šampanského. Povolené sú samozrejme aj farebné doplnky – čipky, koráliky, mašličky, jemné ornamenty, alebo klasické ružičky.

Čo by však mali šaty na svadbu spĺňať, bez ohľadu na farbu, strih, či cenu, je, aby sa v nich nevesta cítila pohodlne, a aby pritom stále pôsobili honosne a slávnostne. Hoci si ich oblieka naozaj len na pár hodín, sú to náročné hodiny, nielen na psychiku. V svadobných šatách niekoré nevesty zvládnu pretancovať aj celú noc. Nehovoriac o predsvadobnom fotení niekedy v naozaj náročných terénoch. To je však už na každom snúbeneckom páre.

Ak vedia nevesty svoje predstavy opísať slovne, zvyčajne s nimi zájdu radšej za krajčírkou. S tou môžu predebatovať aj tie najmenšie detaily svojich vysnívaných šiat. Tie ostatné vytrvalo hľadajú svoje predstavy zhmotnené v šatách zo salónu. Tie, dovolím si povedať, že  najšťastnejšie, si skôr či neskôr uvedomia, že pre svojho princa sú najkrajšie aj v šatách, ktoré možno nie sú presne také, aké si vysnívali.

Šaty robia človeka, no najdôležitejšia je láska. V svadobných šatách sme len na pár hodín. S manželom je to na celý život.