Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Rolety na strešné okná

Rolety na strešné okná

Rolety na strešné okná

Tento článok bude zaujímať hlavne ľudí s rodinnými domami alebo s netypickými bytmi priamo pod strechou, ktoré majú strešné okná. Ak na týchto oknách ešte nemáte rolety, o čom síce veľmi pochybujem, keďže sa bez nich v podstate nedá existovať, možno vám nasledujúce riadky pomôžu pri výbere alebo vás aspoň presvedčia o dôležitosti roliet na strešných oknách.

Každý, kto má vo svojom obydlí strešné okná iste vie, aké vedia byť neznesiteľné, a to hlavne v lete, keď na ne slnko doslova pečie. Vtedy sa z vašej izby, v ktorej sa okno nachádza stáva skleník. Rolety, ktoré sú vyrábané presne na typ týchto okien tomu ale zabraňujú, aspoň sčasti. Odrážajú totiž svetlo a priame lúče tak neprenikajú v takej miere dovnútra. Okrem svetla chránia vašu izbu aj pred teplom.

Rolety na strešné oknáSamozrejme, že nie sú úplným izolantom, ale túto vlastnosť ocení každý, kto má strešné okná. V období zimy sa zasa môže hovoriť o vlastnosti izolovania tepla v miestnosti, nebude tak unikať von z miestnosti.

Konštrukcia týchto roliet je mierne odlišná od tých, ktoré sú určené pre okná obyčajné. Sú zhotovené tak, aby sa dali používať v šikmej polohe.

Alternatívou roliet sú žalúzie na strešné okná. Pri žalúziách ide o to, že lamely sú rôzne prepletené, aby sa vždy zachovali v požadovanej polohe. Ovládanie je identické ako u obyčajných žalúzií, je teda zabezpečené šnúrkou a tyčkou. Tieto žalúzie majú špeciálne vlastnosti, musia totiž držať na oknách so šikmým sklonom. Lamely majú na bočných stranách otvory, cez ktoré je vedené zväčša silikónové vlákno. Toto vlákno má za úlohu fixovať rolety na rám okna.

Vráťme sa ale k roletám. Ich súčasťou sú takzvané koľajničky, po ktorých sa rolety pohybujú a môžu zastať v ktorejkoľvek pozícii. Farbu roliet si máte možnosť vybrať, najbežnejšie sú hnedá, biela alebo strieborná, ale existujú aj rolety s rôznymi vzormi, nielen jednofarebné. Látka na roletách je stále napnutá, nestane sa teda žeby prevísala. Okrem variantov, kedy je možné roletu zastaviť v akejkoľvek pozícii, sú vyrábané aj šetrnejšie modely, ktoré majú len tri pozície, v ktorých ich je možné zastaviť. Čo sa týka látok, z ktorej sú rolety vyrobené, niektoré predajne vám ponúknu až sto typov. Všetky rolety môžeme rozdeliť na tieniace, dekoratívne, špeciálne alebo zatemňujúce.

Ak máte problém s netypickými rozmermi vašich okien, nie je to nič, čo by sa nedalo vyriešiť. Firmy totiž montujú rolety na strešné okná aj na mieru. Okrem nainštalovania zvnútra sa rolety dajú namontovať aj zvonku, pred oknom. Výber je skutočne obrovský, od typu, cez farebné prevedenia, až po samotnú funkciu roliet. Ak máte strešné okná, mali by ste kúpu roliet rozhodne zvážiť.