Ratanový (správne sa však vyslovuje rotang) nábytok sa donedávna používal len ako záhradný nábytok, no postupne sa dostáva aj do interiéru. Ide vlastne o prútený nábytok.
Na záhradný nábytok sa používa surový ratan s kôrou – má zlatohnedú prírodnú farbu. Na interiérový nábytok je vhodnejší ratan bez kôry. Tento materiál je vhodný na morenie a lakovanie. Okrem toho je ratan obľúbený kvôli trvanlivosti a atraktívnemu vzhľadu. Je veľmi pevný, má rovnomernú hrúbku a nízku hmotnosť, vďaka tomu je veľmi jednoduché ho presúvať na iné miesta.
Z ratanu sa vyrábajú takmer všetky typy nábytkov. Pri výrobe sa ratan zvykne kombinovať s inými exotickými materiálmi, napríklad s banánovníkom alebo vodným hyacintom alebo s materiálmi ako sú drevo, mahagón, kaučuk a iné. Takto sa vyrábajú luxusné nábytky, napríklad sedacie a jedálenské súpravy, ktoré sú najbežnejšie dodávaným ratanovým výrobkom. Okrem toho sa vyrábajú aj iné výrobky či už kvôli účelnej alebo dekoratívnej funkcii. Sú to napríklad stoličky, poličky, pohovky, stojan na dáždniky, ale aj šatníkové skrine, spálňové skrine, postele, knihovníčky a iné.
Ratanový nábytok tvorí na pohľad peknú kombináciu s každým nábytkom, ale viac sa hodí do exoticky riadeného interiéru. Nábytok z ratanu je vlastne kúsok prírody v exkluzívnom prevedení vyrobený len šikovnými rukami ľudí.
Okrem prírodného ratanu existuje aj umelý ratan (jeho základom je polyetylén), ktorý je navyše odolný proti ultrafialovému žiareniu a poveternostným vplyvom (teda vhodný do exteriéru). Čo sa týka údržby, ratanový nábytok stačí prevysávať, poprípade pretrieť prachovkou alebo vlhkou handrou. Záhradný ratanový nábytok môžeme občas prestriekať vodou a nechať na slnku vyschnúť.