Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Rast vlasov

Rast vlasov

Rast vlasov

Azda každý človek túži mať zdravé vlasy a aby mu rástli prirodzene. Zatiaľ čo muži sa pri pohľade do zrkadla rozčuľujú ako im zas rýchlo narástli vlasy a bežia sa objednať ku kaderníčke, ženy smutne konštatujú, že im vlasy nie a nie narásť. Žiaľ, neraz je to aj naša chyba! V tomto článkom Vám poskytnem zopár cenných rád a informácií a tipov.

Fázy rastu vlasov

Rast vlasov pozostáva z 3 fáz: Anagén – najaktívnejšian fáza, trvá 2 až 8 rokov. Vlas denne vyrastie 0,50mm. Katagén – prechodná fáza, v ktorej vlas nerastie, trvá 2 až 4 týždne a Telogén – oddychová, pri ktorej sa vlasový korienok regeneruje a nakoniec vlas vypadne, fáza trvá 2 až 4 mesiace. V tejto fáze sa nachádza 10 až 15% našich vlasov!

Ako podporiť vlasy k rýchlejšiemu rastu?

Rast vlasovRast vlasov závisí najmä od genetiky, stravy a hormónov. Vlasy rastú rýchlejšie na jar a cez leto ako na jeseň a v zime. Nemusíme hneď robiť unáhlené závery, že nám vlasy nikdy nenarastú do požadovanej dĺžky, veď to predsa môžeme zmeniť aj vlastným pričinením. Nesprávna strava je zvyčajne úhlavným nepriateľom našich vlasov, ale ak využijeme zopár trikov,  bude sa rozhodne s vlasmi priateliť a napomôže im ku zdraviu a správnemu rastu.

Netreba hneď podliehať ospevovaným kozmetickým prípravkom, čiže rôznym šampónom, vodičkám a drahým tabletkám. Mali by sme vedieť, že si postačí doplniť iba pár vitamínov a to A, B, C , E, bielkoviny a železo. Zázračným pomocníkom sú aj prírodné bylinky ako žihľava alebo lopúch. Odvar z nich zaručene vlasom pridá na lesku a pružnosti,(existujú aj žihľavové šampóny). Tieto rady sú osvedčené, ale nemôžeme čakať zázraky a že vlasy nám porastú z mesiaca na mesiac o 5 cm. V priemere mesačne vyrastú o 1 až 1,5 cm.

Na prelome ročných období je oslabený celý organizmus, čo negatívne vplýva na naše vlasy. Preto doprajme v tom období nášmu telu, magnézium a vápnik. Na posilnenie vlasov je tiež účinný výťažok z prasličky poľnej, rozmarínu a kvasníc. Dlhšie vlasy potrebujú lepšiu výživu, preto je dobré poskytnúť rôzne zábaly a masky od korienkov až po končeky vlasov. Pri fénovaní vlasov nepoužívajte teplý vzduch, nahraďte ho studeným a fénujte zo vzdialenosti cca30 cm. Svoju starú kefu vyhoďte a zadovážte si kefu z prírodných štetín. Odporúča sa používať šampóny jednoznačne iba pre typ vašich vlasov.

Strihanie vlasov?

Ak si myslíte, že strihanie vlasov Vám zaručí rýchlejší rast, ste na veľkom omyle! Je to iba optický klam, pretože keď máme ostrihané vlasy, každý si všimne tých pár centimetrov naviac.

Blahodárny účinok na rast vlasov má aj masáž hlavy- krv sa nám ňou precirkuluje a podporí rast vlasov. Masáž si môžeme urobiť sami, ale lepšie bude, ak to necháme na odborníka.