Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Prútené kreslá

Prútené kreslá

Prútené kreslá

Hodia sa do každej záhrady, do chodby, na chatu i na balkón v reštaurácií, cukrárni. Reč je o prútených kreslách. Lakované tmavé prúty alebo matný svetlý kus nábytku v podobe kresla dokáže zútilniť každý obývaný priestor.

Prútené kresláPrútené kreslá ako aj ratanový nábytok sa vyznačujú cik-cakovitým pletením okolo kostry vybraného kusu kresla. Sú priam predurčené do vonkajších prostredí, pretože dažďová voda pretečie pomedzi prúty a kreslo ostáva nepoškodené po dažďoch aj rannej rose. Preto sa dnes používajú často syntetické vlákna založené na polyetyléne, ktorý je veľmi odolný na poveternostné podmienky ale aj fyzické namáhanie. Nemá však také čaro ako klasické prútené kreslá. Používajú sa najmä veľmi ohybné vŕbové prúty alebo exotický ratan, od ktorého sa odvíja aj názov ratanový nábytok.

Vrbové prúty sa ovinú „na striedačku“ z jednej strany a druhej strany kostry, ktorá je buď drevená, kovová alebo plastová. Výsledný kus kresla sa potom pre zvýšenie odolnosti voči poveternostným vplyvom  natrú niekoľkými vrstvami priehľadného lesklého laku, ktorý navyše stmavi farbu dreva a to je potom karamelovo hnedé a lesklé aj po mnohých dažďoch.

Aj keď prútené kreslá časom zostarnú a stratia svoj lesk, šikovný kutil ľahko prebrúsi zašlý lak a natrie dvoma-troma vrstvami nového laku, čo spôsobí že kreslo je zase ako nové.