Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Protetika obuv

Protetika obuv

Protetika obuv

Zdravie je hodnota, ktorú mnohí ľudia berú ako samozrejmosť. Málokto (a hlavne mladšia časť populácie) pristupuje zodpovedne k svojmu zdraviu, aj napriek vedomosti, že zdravie ovplyvňuje kvalitu života.

Protetika ako odbor sa zaoberá náhradou rôznych častí tela – protézami a ortézami. Východiskovou vedou je biomechatronika. To platí aj pri protetike obuv, kedy hlavným cieľom tejto špeciálnej obuvi alebo jej súčasti je rovnomerne rozloženie celej váhy osoby na celú plochu chodidla. Dosahuje sa tým rovnomerne postavenie osi päty.

Protetika obuvTento typ obuvi patrí medzi rehabilitačno – ortopedickú obuv, pri ktorej sa posilňujú aj svalové skupiny dolnej končatiny. Má to význam hlavne pre posilnenie svalových skupín na predkolení. Výrobcovia ponúkajú obuv, ktorá sa môže využiť ako domáca obuv, obuv pracovná alebo vychádzková. Obdobne ako všetky druhy obuvi aj túto možno klasifikovať na detskú, pánsku a dámsku.

Protetika obuv je odporúčaná hlavne detskými ortopédmi. Je tomu tak, pretože ňou sa tvaruje detská nožička už od skorého veku. Dosiahne sa ňou správna klenba chodidla a vyhne sa tým do budúcna aj porušeniu pozdĺžnej a priečnej osi chodidla.

Tento typ obuvi dnes ponuka široký výber a nepatria tu už len známe kusy z minulosti, ktoré nám vyzneli smiešne alebo dokonca hrozivo. Výrobcovia si dávajú záležať na zovňajšku svojich produktov a väčšina dnešných modelov patria medzi módne. Aj materiál, z ktorého je protetika obuv vyrobená je rôzna. Okrem klasickej syntetiky a prírodného materiálu, sú využívané  aj mnohé ďalšie alebo aj ich kombinácie.