Nie je stôl ako stôl. Pracovné stoly sa od iných typov stolov líšia v mnohých veciach. Ako teda vybrať ten najlepší pracovný stôl? Načo dať pri jeho kúpe pozor a čoho sa určite vyvarovať?
Dajme k príkladu konferenčné stoly. Sú dvojnásobne, v niektorých prípadoch aj trojnásobne menšie ako pracovné stoly. Nemajú skoro nič, niektoré majú maximálne spodný úložný priestor a v pár prípadoch možno nejaké malé zásuvky na odloženie malých vecí ako napríklad televízne ovládače, časopisy, „sladké pokušenia“ alebo mobily.
Načo máme pracovné stoly
Pracovné stoly sú určené pre to, čo sa nachádza už aj v ich názve, na prácu. Či už na prácu na počítači alebo písanie, sú na to oveľa lepšie prispôsobené ako konferenčné stoly alebo jedálne stoly. Dajú sa použiť pre človeka akejkoľvek vekovej skupiny. Či už hľadáte pracovné stoly pre vášho malého školáčika, kde by sa mohol učiť do školy a robiť si domáce úlohy, alebo ak hľadáte pracovné stoly pre top manažéra veľkej zahraničnej banky. Pracovné stoly sú komplexne nadizajnované, aby človeku akéhokoľvek veku pomohli lepšie vykonávať svoju prácu. Či už je to učenie, písanie, alebo dokonca aj práca za počítačom.
Pracovné stoly majú v sebe zabudované priemerne od 3 do 5 zásuviek, dosť veľkých na uloženie množstva papierov veľkosti A4, fasciklov, obalov a podobne veľkých predmetov. Samozrejme to čo do týchto zásuviek skutočne uložíte je plne na vašom uvážení. Niektoré pracovné stoly a je správne dodať, že práve tie drahšie, majú svoje zásuvky ochránene ešte aj zámkom. Niekedy sériou zámkov. V tom prípade máte svoje tajné dokumenty v bezpečí aj pred kolegami či prípadným zlodejom.
Niektoré pracovné stoly sú prispôsobené aj pre používanie počítača a majú v dolnej časti zabudované priestory pre počítačovú skrinku. Tieto priestor býva oddelený od miesta na nohy, aby ste si mohli pohodlne sadnúť. Dajte si pri kúpe pracovných stolov pozor hlavne na to, aby miesto pre počítač nebolo presne tam, kde si ukladáte nohy. Niektorí výrobcovia dokonca do tohto miesta na nohy dávajú úložný priestor pre tlačiarne. Je to chorý nezmysel a s podobným stolom sa vám nebude nikdy dobre pracovať.
Z čoho sú pracovné stoly
Tieto pracovné stoly sú vyrábané z kvalitného dreva alebo materiálu zvaného LTD. Medzi najpoužívanejšie drevá patria napríklad dub, buk či javor. Ale tieto pracovné stoly z masívu, ako sa im hovorí, bývajú neporovnateľne drahšie. Zase majú svoje osobité čaro a mali by vám vydržať po niekoľko generácii. Ak ich teda nezničíte sami, alebo sa do nich nepustia škodcovia.
Na druhej strane stoja pracovné stoly lacnejšej kategórie, vyrobené z takzvanej drevotriesky. Ak neviete o čo ide, je to zmes nadrobno nasekaného dreveného odpadu, ktoré je pomiešané so silným priemyselným lepidlom. Táto hmota sa potom vytvaruje do dosky akéhokoľvek tvaru. Oblepí sa akousi špeciálnou tapetou, ktorá pripomína reálne drevo. Tieto stoly sú skutočne lacnejšie ako pracovné stoly z masívu. Ale nikdy to nebude ono. Verte mi. Na druhú stranu sa nemusíte báť, že sa vám do nich pustí nejaký červotoč alebo podobne. O lepidlo s odpadom nemá záujem ani on ;)
Aké pracovné stoly poznáme
Typov pracovných stolov je veľa, napríklad rohové, do bytu, kancelárii… Je to presne kvôli tomu, načo sa bude tento stôl používať a pre koho je určený. Ak hľadáte stôl pre svojho malého 7 ročného školáčika, určite nepotrebujete obrovský konferenčný pracovný stôl ako biznismen v banke.
Pracovné stoly môžu byť postavené pevne na zemi, ale takisto môžu mať na nohách namontované kolieska. Stoly s kolieskami avšak nie sú vhodné do kancelárii, kde potrebujete mať stôl na jednom mieste, aby ste nemuseli prepájať veľa káblov z počítača alebo lampy. Sú vhodné do bytu, aby ste si mohli stôl posúvať ako chcete Vy, buď aby ste ušli slnku, alebo aby ste prišli na miesto kde slnko svieti. Sú taktiež vhodné pre ľudí, ktorí radi neustále vo svojom byte niečo menia.
Cena pracovných stolov
Cena pracovného stola sa pohybuje okolo 80 eur do 300 eur, záleží podľa materiálu, príslušenstva a typu stola. Takže ak vám stačí stôl z drevotriesky a nepotrebujete ho ani veľký, bez množstva zásuviek a ani držiaka na počítač, tak cena môže byť v skutku aj na hranici 80 eur. Dokonca aj nižšia ak by ste ho kúpili v niektorom z diskontov.
Ak však vyhľadávate kvalitu na dlhé roky a siahnete po veľkom a masívnom stole napríklad z dubu či buku, siahnete do peňaženky oveľa hlbšie. Čím väčší stôl potrebujete, čím viac zásuviek a iného vybavenia v ňom chcete mať, tým drahší výsledný stôl bude. Najdrahší stôl ktorý som osobne videl predávať bol veľký konferenčný pracovný stôl vyrobený zo sekvojového dreva. Cena bola 5 200 eur. Teda asi 150 tisíc slovenských korún.
Veríme, že sme vám pomohli aspoň trošku pri vyberaní vášho nového pracovného stola. Nenechajte sa napáliť predávajúcim a vyberajte poriadne! Držíme samozrejme palce!