Detská chrbtica sa začína formovať už v nízkom veku, a rozhodujúce období pre jej stabilizáciu je zhruba prvých desať rokov života. Deti by preto mali mať kvalitnú posteľ – ale aj pracovnú stoličku – hneď ako vyrastú z postieľky. Veľmi veľa z nich však práve v tomto veku spí na gauči po babičke, starých manželských posteliach po rodičoch a podobne. A to je nenapraviteľná chyba.
Poschodové postele škodia
Práve u poschodových posteliach vysokých 200 centimetrov je horná posteľ umiestená vyššie. Potomok na hornej posteli potom dýcha teplý a vydýchaný vzduch, čo nie je zdraviu prospešné. Zvlášť keď si uvedomíme, že deti školského veku trávia na lôžku v priemere desať hodín denne.
Aké postele do detskej izby teda použiť v rodinách s dvoma a viac deťmi? Odborníci odporúčajú zvoliť takzvané mimoúrovňové usporiadanie do tvaru písmena L. Postele sú k sebe obrátené kolmo a prekrývajú sa v nohách, kde nie je napríklad toľko miesta do výšky. Preto môže byť horná posteľ umiestená nižšie, ako to býva u poschodových postelí.
Druhým variantom sú výsuvné lôžka. Spodné lôžko je vybavené kolieskami a cez deň je zasunuté pod horným lôžkom. V izbe tak ostáva dostatok miesta na detské hry. Večer, kde nie je veľa priestoru, spodná posteľ sa vysunie von. Samozrejme je opatrená brzdami, takže nehrozí, že by potomok v noci cestoval naspäť a zasunul by sa.
Ako majú vyzerať kvalitné postele do detskej izby?
Ak dieťa vyrastie z detskej postieľky, kľudne mu už v troch či štyroch rokoch môžeme zaobstarať klasickú posteľ, teda veľkosť 90 krát 200 centimetrov. Ak je už v tomto veku o hlavu vyšší než jeho kamaráti, rovno kupujeme postele do detskej izby s predĺženou dĺžkov 210 centimetrov. V sedemnástke nám za to poďakuje, keď mu nebudú trčať nohy z postele.
Rovnako ako pri spaní pre dospelých tak aj tu je dôležitá kvalitná konštrukcia a matrace. Pokiaľ na sebe šetríme a kúpime si pevnú konštrukciu, deťom môžeme dopriať polohovanie v niektorej oblasti postele. Poloha so zdvihnutou hlavou je totiž jediná správna poloha pre čítanie v posteli. Žiadne váľanie sa na bruchu s podoprenou hlavou ani krútenie na boku – pri nich sa totiž detská chrbtica deformuje. A my predsa chceme dieťa vzdelané a aj zdravé! Cena polohovateľných postelí začína na čiastke okolo 200 EUR.
Ak majú zostať dobré vlastnosti konštrukcie zachované, musí ju doplňovať rovnako dobrý matrac. Preto sa odporúča nakupovať oba výrobky zároveň. Kvalitné matrace, za ktoré zaplatíte od 70 do niekoľkých stoviek eur, správne rozložia záťaž tela a odvádzajú pot. Keď si pripočítate rám postele, kompletné postele do detskej izby vás vyjdú najmenej na tristo eur. Pokiaľ sa to niekomu zdá priveľa, mal by si uvedomiť, že napríklad taká konštrukcia postele vlastne vydrží dieťaťu „do smrti” a nikdy už tento problém nebudeme musieť riešiť. Matrace odborníci odporúčajú z hygienických dôvodov po siedmych rokoch vymeniť.