Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Posteľ

Posteľ

Posteľ

Dobre viete o čom bude reč. Posteľ. Ako vybrať tú správnu posteľ práve pre vás, tak aby bola pohodlná, no zároveň sa hodila presne do vášho domu či bytu. Výber správnej postele býva práve tým najdôležitejším, no treba podotknúť, že aj tým najťažším pri zariaďovaní nového domu či bytu.

Na trhu existujú doslova desiatky rôznych domácich i zahraničných predajcov, ktorí sa predbiehajú s tým, čo svojmu zákazníkovi ponúknuť. A ten sa bohužiaľ nevie často správne rozhodnúť, nakupuje unáhlene a potom zbytočne ľutuje zlý výber svojej postele.  Vybrať si správnu posteľ je skutočne umenie a možno dokonca až veda. Chce to hodiny a hodiny prezerania katalógov, kým sa človek dokáže rozhodnúť vybrať si tú svoju vysnívanú. Úmyselne tento termín preháňam, aby každý pochopil ako dôležitá posteľ v živote človeka je.

Posteľ

PosteľNechcem sa hrať na žiadnu encyklopédiu, len vám ponúknem pár základných faktov o posteliach, ktoré by ste mali pred kúpou vedieť a určite pri výbere zvážiť. Prvým a základným faktom, funkciou ak chcete postele je držanie vášho tela počas spánku. Ak si kúpite posteľ so zlým roštom, ktorý sa bude hýbať a bude sa pri každom vašom pohybe meniť, nedokážete sa dobre vyspať. Berte to asi tak, že ak máte skutočne kvalitnú posteľ s poriadnym roštom a matracom, tak vám stačí na plné vyspanie povedzme 6 hodín*, kým pri lacnejšej posteli s povedzme nekvalitnejším roštom a matracom to môže byť 8 až 10 hodín.

*U každého človeka je toto číslo odlišné. Ide o genetiku ale aj našu súčasnú fyzickú kondíciu. Sú ľudia, ktorým stačí denne 5 hodín spánku a sú pripravení na ďalší deň. Iný potrebujú spať aspoň 10 hodín denne. Tu však išlo o poukázanie na rozdiel dobrej a zlej postele.

Matrac na posteľ

Dobrá posteľ sa však neskladá len z roštu ale aj z matracu. Občas ich predajcovia predávajú samostatne, občas ako jeden set aj s posteľou. Dokonca existujú konkrétne firmy, ktoré sa špecializujú len na výrobu a predaj matracov k posteliam.

Existuje opäť mnoho druhou matracov. Obyčajný pružinový, molitanový alebo dokonca s pamäťovou penou, ktorá si pamätá vaše pohyby a podľa toho sa mení. Každý ma opäť svoje nevýhody ale i výhody. Asi 80% Slovákov doteraz spáva na starých pružinových matracoch. Čo je ešte viac zaujímavé, doteraz sa pružinové matrace na posteľ stále vyrábajú. Podľa mojich vlastných skúseností nie sú podobne matrace na posteľ príliš vhodné pretože po čase niektoré pružiny vyležíte a budú preto slabšie. Ostatné zostanú silné a tie vás budú celú noc akoby pichať do všetkých rebier a brucha. Verte mi nič príjemné. Omnoho obľúbenejšie sú v dnešnej dobe molitanové matrace. Avšak tiež ich po istom čase vyležíte a môže vám v strede vzniknúť akoby dolina. Nech si potom ľahnete akokoľvek vždy do nej nakoniec padnete…  Najnovším typom matracov sú tzv. matrace na posteľ s pamäťovou penou. Dokáže si uchovať miesta kde ste ležali a tak sa vám prispôsobuje. Osobne na rovnakej posledné 2 roky spokojne spávam a neviem si ju vynachváliť. Treba však počítať s výrazne vyššou cenou za podobné matrace!

Tvrdosť matraca na posteľ

Jednou z hlavných čŕt matraca na posteľ je jeho materiál, no nemôžeme zabudnúť ani ja jeho tvrdosť. V princípe sa matrace na posteľ delia na 3 skupiny a to na tvrdé, mäkké a stredné. Samozrejme výrobcovia a predajcovia vám ich predstavia hneď niekoľko druhov, len aby upútali. Vždy sú  nakoniec aj tak len 3.

Mäkký matrac na posteľ je fajn pre toho, kto sa rád v posteli dlho váľa. Je mäkký a teda doň akoby zapadnete, čo je na jednej strane rozhodne príjemné, keďže tu nie je možnosť toho, aby vás niečo tlačilo. Na druhej strane ho vedci a ani koncový užívatelia príliš neobľubujú. Keďže je príliš mäkký, neposkytuje absolútne žiadnu fixáciu vašej chrbtici. Budíte sa preto po čase nevyspatý a celý ubolený.

Tvrdý matrac na posteľ je presným opakom. Ponúka úžasnú oporu pri spánku, ale niekedy až za cenu toho, že sa zobudíte s otlačenými kosťami. Niektorí ľudia na tvrdých matracoch na posteľ spať ani nevedia, je to ako spať na zemi. Dobrou alternatívou teda zostáva stredný matrac. Je pohodlný na spanie a zároveň poskytuje dostatočnú odporu vašej chrbtici a celému telu.

Ako kupovať posteľ

Posteľ si musíte vždy dobre vyskúšať! Nezáleží či sa na vás pozerá aj 50 ľudí! Je to vaše právo a posteľ sa musí stať vaším najlepším priateľom. Sadnite si na ňu, ľahnite, kľudne po nej poskáčte ak bude treba! Posteľ musí byť dostatočne mäkká ale zároveň pevná, musí sa vám páčiť (nezabúdajte na psychológiu, aj rám postele sa vám musí páčiť, inak nebudete spokojný!).

Dajte si s výberom svojej postele načas. Nikam sa neponáhľajte. Ak ju aj nekúpite dnes, nič sa nedeje. Prespite pár dni na podlahe alebo na gauči. Posteľ musí byť presne pre vás a nič vám na nej nemôže vadiť.

Držíme vám skutočne palce, aby ste našli posteľ svojich snov. Veríme, že s ňou budete určite šťastný! 

Značky: