Naše vlasy prechádzajú denne ťažkými skúškami. Od stylinogových prípravkov cez životné prostredie. Skúšate rôzne vlasové produkty a spôsoby, aby boli Vaše vlasy zdravé? A napriek tomu sú naďalej poškodené?
V zásade platí pravidlo, že poškodené vlasy treba ostrihať. No, nie vždy je nutné uchýliť sa k takému radikálnemu riešeniu. Naviac, tým že si vlasy skrátite problém vôbec nemusí zmiznúť.
Základ spočíva v správnom výbere šampónu. Existujú prípravky na báze peelingu, ktoré z vlasov odstránia odumreté bunky a stylingové prostriedky. Ak máte podráždenú vlasovú pokožku siahnite po hydratačnom balzame. Pokožku upokojuje a posilňuje korienky. Úlohou špeciálnych posilňujúcich šampónov je chrániť farbené a melírované vlasy pred fénom a žehličkou. Na jemné vlasy je vhodné použiť vlasovú masku, ktorú zľahka vmasírujete do vlasov a následne opláchnete. Ľahké peny a spreje zväčšia ich objem. Na citlivú pokožku použite upokojujúce sérum, ktoré vmasírujete do pokožky.
Na regeneráciu vlasov môžete používať produkty, ktoré sa dajú bežne zakúpiť v drogériách, alebo si vyskúšate pomôcť domácou kuchyňou. Nemôže byť nič lepšie ako prírodná lekáreň. Nasleduje niekoľko typov, ako a z akých surovín je dobré pripravovať masku na vlasy.
Na suché a lámavé vlasy je najúčinnejšie používať masky na báze oleja. Zohrejte niekoľko lyžíc olivového oleja, zmiešajte ho s vajíčkom a vmasírujte do vlasov. Podporíte tak rast a prekrvenie pokožky. Vlasy zabaľte do igelitového sáčka a potom do uteráka. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín.
Ak máte rozštiepené konce, namastite si vlasy dvakrát do týždňa kokosovým olejom, ktorý zmiešate s čerstvou limetkovou šťavou alebo limetkovým 100%-ným džúsom.
Na zničené vlasy je dobrý aj popučený zrelý banán, ktorý pokvapkáme mandľovým olejom a vmasírujeme. Necháme pôsobiť asi 15 minút. Opláchneme sódovou vodou a našampónujeme, nakoniec použijeme kondicionér.
Medzi ďalšie domáce suroviny, ktoré môžete na prípravu masiek použiť patrí:
Avokádo – obsahuje vysoký podiel minerálov a vitamínov (najmä A,B,C). Má vynikajúce hydratačné účinky.
Mlieko – je zdrojom bielkovín a vitamínov A a D. Hydratuje vlasy a zjemňuje pleť.
Jogurt – funguje ako čistiaci prípravok. Obsahuje enzýmy a probiotiká. Vyrovnáva pH pokožky. Používa sa pred umytím.
Pivo – vynikajúci prostriedok na vlasy. Zväčšuje objem vlasov. Je zdrojom proteínov, cukru, množstva vitamínov, minerálov a stopových prvokov. Použiť ho môžete súčasne so šampónom alebo ním nakoniec len vlasy opláchnete.
Jablkový ocot alebo šťava – hydratuje a obnovuje kyslé pH vlasov i pokožky, zbavuje prebytočného oleja a neutralizuje zvyšky šampónu. Ovplyvňuje tvorbu lupín. Vlasy sú lesklé a hebké.
Soľ – má vysoký obsah minerálov. Zmäkčuje a uhladzuje pokožku, má antiseptický účinok.
Vlasy treba posilňovať aj v znútra. Náš jedálniček by mal obsahovať dostatok bielkovín, tukov (rastlinných aj živočíšnych), minerálov a vitamínov.