Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Plastové okná

Plastové okná

Plastové okná

Máte pocit, že vaše staré okná už netesnia tak, ako by mali? Ak áno tak je najvyšší čas ich vymeniť. Nové okno môžete zvoliť plastové alebo drevené. Väčšina ľudí volí plastové, kvôli jeho ľahkej hmotnosti – a teda aj ľahkej manipulovateľnosti a kvôli cene, ktorá je nižšia ako pri drevených.

Každý materiál však má svoje klady a zápory. Medzi klady plastových okien patrí dlhá životnosť (výrobcovia uvádzajú 35 až 40 rokov), výborné tepelno-izolačné vlastnosti, tvarová stálosť, úspora energie, možnosť vetracích klapiek, minimálne nároky na údržbu. Plast je síce horľavý materiál, avšak plastové okná sú nehorľavé, sú ťažko vznietiteľné, pri počiatočnej fáze požiaru sú samohasiteľné.

Plastové oknáV rámci záporov je potrebné spomenúť, že nekvalitný plast môže pôsobením UV žiarenia meniť farbu (ak bol biely, tak môže zožltnúť), náročné na opravy.

Plastové okno tvorí profil a sklo. Profil je lišta, z ktorej sa skladá rám. Profily tvorí plast PVC – polyvinylchlorid, poprípade nejaké jeho variácie vystužené pozinkovanou oceľou, alebo nerezovými výstuhami, ktoré bránia krúteniu plastov. Každý výrobca má iné typy profilov.

V súčasnosti sú najbežnejšie takzvané 5, 6 alebo 7-komorové systémy. Takýto profil je rozdelený do 5, 6 alebo 7 vzduchových komôr (komory môžu byť rôzne rozložené), pretože vzduch je najlepší tepelný izolant. Avšak neplatí, že čím viac komôr, tým lepšie vlastnosti.

Je veľa faktorov, ktoré musíme zohľadniť, aby sme o komore mohli povedať, že je plnohodnotná (hrúbka prvej steny, vzdialenosť jednotlivých stien komôr a iné). V rámci dizajnu si môžete vybrať zaoblený alebo hranatý profil. Môžete si taktiež zvoliť farbu profilu. Je možné dodať vo všetkých farbách a drevených imitáciách stupnice RAL.

Najdôležitejšou časťou okna, ktorá taktiež tvorí najväčšiu časť okna je sklo. Okná tvorí najčastejšie dvojsklo (dve sklené tabule vo vzdialenosti 1,6 cm). Priestor medzi sklami je hermeticky uzatvorený, takže je nemožné vnútorné rosenie okna. Taktiež sa dovnútra nemôže dostať žiadna špina. Niektoré firmy ponúkajú aj trojsklo (tri sklené tabule). Je drahšie, ťažšie, ale aj účinnejšie.