Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Osvetlenie kúpeľne

Osvetlenie kúpeľne

Osvetlenie kúpeľne

Kúpeľňa je dôležitá miestnosť. Navštevujeme ju každý deň kvôli rannej hygiene, všeobecnej hygiene, keď potrebujeme kúpeľ alebo sa učesať, namaľovať, oholiť. Ku každej činnosti však potrebujeme svetlo.

Najlepšie samozrejme je, ak kúpeľňa obsahuje okno a dnu preniká prirodzené svetlo. V domoch sú kúpeľne zvyčajne naprojektované tak, že majú okno, ale v panelových bytovkách je to problém, pretože kúpeľne sú umiestnené uprostred bytu a teda bez okna. Preto je nutné mať umelé svetlo.

Osvetlenie kúpeľnePri umelom osvetlení svetlo pochádza z klasickej žiarovky, z halogénovej žiarovky alebo z LED diód. LED diódy sa líšia oproti ostatným žiarovkám nižšou spotrebou, vyššou svietivosťou, dlhšou životnosťou ale hlavne tým, že poskytujú farbu blízku dennému svetlu.

V rámci umelého svetla poznáme 2 spôsoby jeho umiestnenia – stropné a zrkadlové. Klasické stropné svetlo je dnes už samozrejmosťou. Avšak keď sa potrebujeme oholiť stropné svetlo nestačí, pretože zvyčajne nie je nasmerované priamo na tvár – vtedy použijeme zrkadlové osvetlenie.

Dôležitým faktorom pri osvetlení kúpeľne je taktiež výber správneho obkladu a dlažby. Je všeobecne známe, že svetlejšie obklady miestnosť zosvetľujú, tmavšie stmavujú. Teda ak máte malú kúpeľňu, určite nerozmýšľajte nad tmavým obkladom. Ďalšou vecou, ktorú je potrebné spomenúť je zrkadlo. Platí, že čím väčšie zrkadlo, tým väčší odraz svetla a teda kúpeľňa je svetlejšia.