Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Ortopedická obuv

Ortopedická obuv

Ortopedická obuv

Sami to azda poznáte, že nie je obuv ako obuv. Najmä dámy iste vedia, čo ich nohy niekedy musia pre krásu vytrpieť. Na trhu existuje množstvo moderných a pekných topánok. Sú však všetky z nich vhodné pre našu nohu? Určite nie!

U dospelého človeka nemá krátke, resp. príležitostné nosenie nevhodnej obuvi také hrozné následky. Ale v prípade, že sa jedná o dieťa alebo o jedinca s náchylnosťou k určitým zdravotným problémom súvisiacich s ochoreniami nôh či chrbtice, nosenie tejto obuvi môže mať ďalekosiahle následky.

Ortopedická obuvOrtopedická obuv je špecifickým certifikovaným druhom obuvi. Táto obuv je skutočne zdravotne nezávadná. Označenie „ortopedická obuv“ nesmie podliehať marketingovému zneužitiu. Úlohou ortopedickej obuvi je zabezpečiť ľuďom pohodlnú a zdravú chôdzu.

Chodidlá nesú celú váhu tela. Často sú im pripisované rôzne spojitosti s orgánmi v tele. Chodidlo človeka má prirodzenú klenbu. Mali by sme dbať aby naša obuv túto klenbu rešpektovala. Nezdravá obuv môže viesť k rôznym problémom  a deformitám chodidiel. Pri detskej obuvi je obzvlášť dôležité dávať pozor na výber vhodnej obuvi.

Ortopedická obuv sa najčastejšie zhotovuje na mieru. Má funkciu podporného prostriedku na prevenciu a liečbu získaných či vrodených vád nôh. U detí sa najviac vyskytuje problém plochých nôh. Netreba ho zanedbať, pretože dokáže ovplyvniť vývoj celej chrbtice. Zdravé chodilo je oblúkovito vyklenuté, a tak sa váha tela rovnomerne rozloží a nezaťažuje tak chrbticu. Ortopedickú obuv je nutné zvoliť i v ďalších prípadoch ako je napríklad rozdielna dĺžka končatín, rázštepy, deformity nôh, vbočený palec, otlaky a iné. Je dôležité aby ste, najmä u detí, dokázali včas podchytiť daný problém a zabránili ďalším zdravotným komplikáciám.

Popri ortopedickej obuvi nemožno nespomenúť i ortopedické vložky do topánok. Tieto vložky slúžia na korekciu deformít. Majú za úlohu zaistiť správne postavenie nohy, a pokiaľ možno odľahčiť preťažovanú oblasť. Vďaka správnym ortopedickým vložkám bolesti ustúpia a zabráni sa tak progresii stavu. Ortopedické vložky sa zväčša, a to je ten najlepší prípad, vyrábajú na mieru. Po vyšetrení chodila sa zoberú odtlačky alebo sa urobí sadrový odliatok, podľa ktorého sa vložky zhotovia.

Na území Slovenska má výroba ortopedickej obuvi pomerne dlhú tradíciu. Spoločnosť Protetika, začala svoju pôsobnosť v Bratislave v roku 1923. Vyrába ortopedickú obuv rôzneho druhu. Momentálne má okolo 22 predajní, ktoré sa nachádzajú vo väčších mestách Slovenska.