Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Obuv online

Obuv online

Obuv online

Obuv poskytuje našej nohe pohodlie, chráni ju pred rôznym počasím. Okrem ochrannej funkcie plní i estetickú stránku.

V minulosti bolo možné obuv kúpiť len priamo u obuvníka. Neskôr začali vznikať obchodíky, ktoré prevádzkovali často samotní výrobcovia. Dnes sa obuv predáva vo veľkých nákupných centrách alebo špecializovaných obchodoch s obuv.

Obuv onlineSúčasná moderná doba nám však ponúka ďalšie možnosti ako si môžeme obuv zaobstarať. Internet je súčasťou mnohých domácností. Zo začiatku sa na internete predávali len knihy, ale postupne pribúdali aj iné výrobky. Počet online obchodov začal narastať a ešte stále sa zväčšuje. Prostredníctvom nich si z pohodlia Vášho domova môžete vyberať z nespočetnej ponuky výrobkov. Objavila sa aj online obuv, ktorú si ľudia obľúbili. Na slovenskom internetovom trhu môžeme nájsť viacero kvalitných eshopov s topánkami.

Nakupovanie obuvi cez internet má svoje pozitíva i negatíva. Za pozitívum možno považovať široký výber topánok. Na svoje si prídu ženy, muži dokonca aj deti. Paleta je naozaj pestrá, od spoločenských topánok cez športovú obuv, bežnú obuv na voľný čas atď. Ceny sú spravidla nižšie než v klasických predajniach s obuvou. Nevýhodou je azda fakt, že si topánky nemožno vyskúšať. Online obchody s obuvou sú v tomto smere našťastie ústretové a v prípade, že Vám obuv nesedí môžete ju vymeniť.

V niektorých krajinách sa stále používajú rôzne dĺžkové miery, preto číslovanie veľkostí topánok nie je rovnaké. Jedny označujú dĺžku chodidla, iné dĺžku topánky.

Európsky systém (označ. EU) má svoje korene vo Francúzsku. Udáva dĺžku topánky, pričom číslo vyjadruje násobok tzv. „parížskeho bodu“ (steh) – 6,66 milimetra. Toto číslovanie je charakteristické pre väčšinu krajín západnej a strednej Európy.

Veľká Británia (UK) nekorešponduje s Európskym systémov. Na rozdiel od dĺžky topánky, vychádza z dĺžky chodidla. Číslo predstavuje násobok 1/3 palca čo je 8,47 milimetra.

Americký systém (US) nie je celkom jednotný, číslovanie vychádza z britského, ale pri amerických veľkostiach je zväčša pánska obuv väčšia o jeden (na proti UK) a pri dámskej obuvi o dva (UK + 2).

Existujú aj ďalšie označenia, napríklad Ázijské, respektíve Čínske či Japonské. Toto číslovanie obuvi je najbližšie k platnému štandardu, označovanému ako Mondopoint, ktorý udáva dĺžku chodidla v milimetroch. Mondopoint by sa mal stať celosvetovým štandardom pre značenie veľkosti obuvi.

Ak sa rozhodnete nakupovať v zahraničných eshopoch, vyhľadajte si, poprípade požiadajte výrobcu o tabuľku veľkostí topánok. Azda tak predídete nesprávnemu výberu veľkosti Vašej vysnívanej topánky, a vyhnete sa výmene tovaru. V nasledujúcej tabuľke nájdete orientačné veľkosti obuvi, ktoré sa však môžu trocha líšiť aj v závislosti od výrobcu.

Tabuľka veľkostí obuvi

EU 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48
UK ženy 3 3,5 4 5 6 6,5 7 8 9
UK muži 6 6,5 7 8 9 9,5 10 11 12 13
US ženy 5 5,5 6 7 8 8,5 9 10 11
US muži 7 7,5 8 9 10 10,5 11 12 13 14