Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Návrhy kúpeľne

Návrhy kúpeľne

Návrhy kúpeľne

Chystáte sa zariaďovať, či dokonca stavať úplne novú kúpeľňu? V tom prípade by ste mali v tejto dobe dokonca aj snívať o návrhoch kúpeľní, nie je to tak? Návrhy kúpeľne sú kľúčové pri stavbe či rekonštrukcii kúpeľne. Nemožno ju preto podceniť.

Kúpeľňa najčastejšie slúži ako miesto pre každodennú hygienu. Pod týmto pojmom si predstavujeme umývanie rúk, sprchovanie či kúpanie.  V prevažne malých bytoch sa tiež kúpeľňa využíva ako miesto pre pranie a sušenie bielizne. Taktiež môže byť súčasťou toalety.  V neposlednom rade je to tiež aj miesto odpočinku a relaxu.

Návrhy kúpeľne

Návrhy kúpeľneHlavným faktorom pre vytvorenie kvalitného prostredia kúpeľne je dobré dispozičné usporiadanie, aby v kúpeľni  bol dostatočný priestor na všetky potrebné predmety.  Ale taktiež si treba uvedomiť , že aby sme sa cítili pohodlne v kúpeľni, si musíme ponechať aj určitý priestor voľný.

Ten využijeme napríklad na pohodlné vysušenie po sprchovaní alebo kúpaní. Taktiež na čistenie zubou bez toho, aby sme sa poudierali o roh práčky. Preto si niečo povieme o usporiadaní a navrhnutí kúpeľni v malom priestore.

Návrhy malej kúpeľne

Každý z nás by chcel mať veľkú a luxusnú kúpeľňu. Najčastejšie je pravda ale opačná. Musíme sa vysporiadať s malým priestorom, do ktorému musíme vtesnať vaňu alebo sprchový kút, umývadlo, často aj práčku alebo i toaletu. Tento problém je najčastejší pri panelákových bytoch. No nie len tam.

Lenže pri malých kúpeniach sa vyskytuje ďalší problém a to je, že tieto predmety (sprchový kút, umývadlo, práčka, toaleta a pod.) nepotrebujú iba miesto na umiestnenie ale aj  takzvaný operačný priestor*. A to býva najčastejšie najväčší problém s ktorým sa majú problémy sa vysporiadať aj návrhári kúpeľní.

 

*Aby sme sa rozumeli,  operačný priestor je také miesto napríklad v kúpeľni, ktoré potrebujeme na chod vecí. Jednoducho ak do kúpeľne napracete práčku ale dáte ju tam tak, že neotvoríte bočné dvierka, práčku ste umiestnili nesprávne! Alebo ak celú plochu kúpeľne zapracete vecami a človek sa v nej nemôže ani otočiť. Preto je operačný priestor pri návrhu kúpeľne veľmi dôležitý.

 

Pri takýchto problémoch sa najčastejšie odporúča použiť sprchový kút, ktorý šetrí priestor.  Keď kúpeľňu bude využívať maximálne jeden človek v jeden okamih je praktické umývadlo za dverami. Práčka sa často dáva pod umývadlo, ktoré je prispôsobené na možnosť priestoru pod ním.

Výrobcovia sanitárnej keramiky sa v poslednom období zamerali hlavne na malé kúpeľne. Začali masívne vyrábať malé umývadlá, nové druhy menších sprchových kútov a rôzne ďalšie predmety ktoré spadajú do tohto odvetvia. Takou novinkou, ktorá sa začala využívať je sprchový kút a „mini“ vaňa ako jeden celok.  Využívajú to hlavne ľudia , ktorý majú problém s priestorom v kúpeľni ale taktiež milujú relaxovanie vo vani.