Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Murovaná kuchyňa

Murovaná kuchyňa

Murovaná kuchyňa

Murovaná kuchyňa je pre množstvo ľudí dávny prežitok, zbytočná starosť alebo gýč. Ale práve murovaná kuchyňa môže z obyčajnej miestnosti spraviť útulný raj kuchára. Zaujíma vás ako na to? Čítajte ďalej.

Výhody murovanej kuchyne

Murovaná kuchyňaNajväčšou výhodou takejto kuchyne je jej odolnosť, či už voči vlhkosti, špine, rozšanteným malým deťom alebo aj lietajúcemu riadu v rukách nešiky. Murovaná kuchyňa vám nezačne hniť, alebo sa rozpadať.

Nechcem, aby to teraz vyzeralo, že som veľký bojovník proti moderným len „vstavaným“ kuchynským linkám. Sám som mal doma kúpenú veľmi lacnú kuchynskú linku. Nebola murovaná, jednoducho z kusov dreva (skôr drevotriesky) polepená a za pár eur celá kúpená. Vyzerala to byť vďaka tej cene výhodná kúpa. No mýlil som sa. Doplatil som na to, že som chcel šetriť. Linku som musel po 6 mesiacoch celú nechať vyhodiť a zaplatiť novú. Už samozrejme murovanú.

Nevýhody murovanej kuchyne

Treba si uvedomiť, že murovaná kuchyňa, to je závažný zásah do bytu alebo domu a z jej nezničiteľnosti vyplýva aj jej záporná strana a tou je náročná demontáž. Preto sa treba pri výbere kuchyne dobre zamyslieť či sa vám takáto kuchyňa časom nezunuje.

Pri projektovaní murovanej kuchyne musíme dbať najmä o rozloženie priestoru, kuchyňa musí byť dobre priestorovo rozvrhnutá, všetko by malo byť „poruke“, treba dbať na umiestnenie v dome a s tým spojené veci ako voda, plyn, elektrina a odtok. Je to veľmi dôležité najmä preto, že murovanú kuchyňu už nemožno prerobiť.

Ako na murovanú kuchyňu

Návrh murovanej kuchyne rozväzuje ruky v každom smere. Do murovanej kuchyne sa hodia celodrevené kuchynské linky, ale aj moderné plastové držiaky a poličky. Do takejto kuchyne zapadne dokonca aj barový pult, je to jedna z mnoha vecí ako kuchyňu oživiť.

Samozrejme to, ako bude vaša vysnívaná kuchyňa vyzerať je na vás. Môžete sa a osobne to určite odporúčam, poradiť s odborníkom. Verte mi, že niektoré nápady, ktoré sa vám teraz môžu zdať dobré, až tak skvelé v praxi byť nemusia. Odborník vám to dokáže povedať skôr ako bude neskoro.

Materiálom pre vašu budúcu kuchyňu môže byť čokoľvek. Vhodný je ľahký sadrokartón alebo pórobetónové tvárnice, no je vkusné použiť tehly, keramiku alebo kamene, najmä ak sa jedná o chalupu alebo dom. Nerovnosti steny so šachtami alebo komínom sú potom vhodné na umiestnenie políc a držiakov.

Ak sa rozhodnete pre murovanú kuchyňu aj vy, garantujem vám, že nebudete ľutovať. Samozrejme si trošku priplatíte a budete musieť do vrecka siahnuť hlbšie ako pri inom komerčnom riešení. Výsledok však bude stáť za to. Prajem vám pritom dlhé roky šťastného užívania vašej novej murovanej kuchyne.