Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Moderné tapety na stenu

Moderné tapety na stenu

Moderné tapety na stenu

Nebolo dávno, čo sa ľudia vo veľkom zbavovali tapiet. Mali ich v bytoch už desiatky rokov, bledli, žltli a postupne aj tak vychádzali z módy. Ľudia prišli s tým, že tapety treba odstrániť a radšej byt celý vymaľovať.

Najprv to bolo len bielou farbou a neskôr prišiel hit, farebné steny. Tento trend schvaľujem, farebné steny skvelo oživia každú domácnosť, no staré “ dobré“ tapety prichádzajú opäť do módy a vo väčšej obľube ako tomu bolo predtým.

Moderné tapety na stenuKedysi bolo zvykom otapetovať celé steny. Jeden vzor a rovnaká tapeta na každom kúsku. Dnes sa tapety používajú úplne iným spôsobom. Samozrejme, ešte vždy nimi môžete vytapetovať celý byt, no skôr sú dekoratívnym doplnkom, značiacich štýl a trendovosť.

Najčastejšie sú použité s kombináciou s farebnými stenami. Nalepí sa tak napríklad len jeden pás alebo sa lepia striedavo. Majú využitie v širokom spektre a lepia sa vo všetkých možných smeroch. Tu snáď ani neexistuje nejaké obmedzenie. Môžu sa nimi olemovať steny dookola kúsok pod stropom. Lepíte buď pásy rovnobežné s podlahou alebo vertikálne, skutočne je to individuálne, všetko závisí od vkusu.

Väčšina z tapiet, ktoré sa dnes vyrábajú sú umývateľné a stálofarebné, čo sa o starších tapetách povedať nedalo. Problémom bolo, že strácali pôvodnú farbu a niektoré sa ani nedali umývať. Aplikujú sa pomocou lepidla, ktoré sa nanáša v tenkej vrstve priamo na stenu. Na takýto typ tapiet je vhodné použiť lepidlo na vliesové tapety.

Tento staronový trend je dnes znakom štýlovosti a pracujú s ním mnohí dizajnéri. Tapety sa používajú nielen v domácnostiach a obytných priestoroch ale sú využívané aj v módnych obchodoch, podnikoch, hoteloch, chodbách, reštauráciách a vo veľa iných zariadeniach, ktoré kladú dôraz na nový štýl a eleganciu.

Odstránil sa aj ďalší problém, ktorý sprevádzal tapety a ich odstraňovanie a to ten, že už viac nie je zložitým sa tapiet zbaviť. Ak ľudia chceli tapetu strhnúť zo steny, trvalo to roky. Bolo ich treba navlhčovať a po malých kúskoch odlepovať a škriabať zo steny. To dnes už nie je problémom. Moderné tapety sa dajú odstrániť s omnoho menšou námahou a dokonca za sucha.

Okrem tapiet, ktoré je potrebné na stenu nalepiť pomocou lepidla sa predávajú aj samolepiace, ktoré vám ušetria trochu práce. Čo sa týka typu tapiet, v ponuke sú momentálne vinylové, vliesové alebo papierové.

Retro štýl osemdesiatych a deväťdesiatych rokov teda prichádza späť do módy a teší sa veľkej popularite. Tapety u vás doma prekvapia každého a bezpochyby ich očaria. Je to spôsob ako oživíte interiér a ornamentmi alebo dekoratívnymi prvkami na tapetách vyčaríte úsmev na perách.