Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Moderné obývačky

Moderné obývačky

Moderné obývačky

Kde inde ako v obývačke sa môžeme pochváliť, že sa v nás prebudil moderný duch a ten sa prejavil v zariadení našej izby? Ak máte na mysli spálňu, tak máte aj tak trošku pravdu, ale je tu jedno veľké ALE!

Do spálne nám hocikto len tak „nenakúka“. Tak nechajme sa inšpirovať našou fantáziou a usaďme hostí do luxusného kresla v našej novučičkej obývacej izbe, alebo prekvapme našu polovičku romantickou večerou v novej krajšej romantickej alebo exotickej obývačke.

Ako to bolo kedysi a ako je to dnes

Moderné obývačkyŽivý príklad obývačky v minulosti nájdeme v dome našej babičky alebo prababičky. Tam skoro vždy platilo pravdilo, čím viac, tým lepšie a krajšie. Zabúdalo sa hlavne na to, že obývacia izba má slúžiť na relax, na stretnutia so známymi a rodinou a na rozhovory. Obývačka sa zbytočne prepĺňala predmetmi, ktoré tam iba zavadzali. Ľudia nešetrili veľkými skriňami a vitrínkami a neustále mali potrebu niečo dopĺňať. Masívna sedačka tiež nemohla chýbať. Na fádnosti určite pridala aj biela obývačkova stena. Niektoré prvky sa zachovávajú aj v dnešných domácnostiach ale v celkom inom svetle.

Už sa nekladie dôraz na čo najväčšie vyplnenie priestoru ale skôr sa začína uvažovať nad praktickým a čo najmenším vyplnením obývačky. Do popredia sa dostáva jednoduchosť a strohosť, ktorá však dýcha eleganciou.

Sedačky na subtílnych nožičkách je to pravé pre modernú obývačku. Tie sa predávajú v 2 alebo 3 kombináciach.  Časť obývačky vyhradená na sedenie sa zväčšuje. Hitom dnešného trendu je pestrosť ale aj tak veľa ľudí volí klasiku a to kožené čierne alebo biele sedacie súpravy. Mení sa aj operadlo sedačky, je podstatne menšie a prednosť sa dáva pohodliu.

V úzadí ostávajú aj veľké skrine, ktoré nahrádzajú závesné skrinky, alebo police. Obývačkova stena je preto prakticky využitá a my sa nemusíme predierať medzi skriňami, ktoré nám nedajú dýchať. Takisto aj malé a nízke stolíky sú dnes in.  Aby obývačka nezívala chladom, mali by sme použiť teplé farby ako napríklad oranžová, jemná žltá, zelená. Zakázané nie sú ani sýte farby (červená, fialová), ktoré uprednostňujú dobrodružnejšie typy. Závesom ešte tak celkom neodzvonilo a kto už sa pre záves rozhodne, jeho farba sa odporúča zladiť so sedačkou, alebo farbu sedačky zladiť s jednou stranou steny. Moderné obývačky akoby stratili aj trochu z útulnosti, preto ak máme radi teplo domova, tak si do našej modernej obývačky zadovážime tkaný koberček a oživíme ju pekným kvetom.

Ďalšou novinkou vo svete módy je obývačka spojená s kuchyňou. Veď môžeme variť a zároveň pozerať televíziu. A kto by už nechcel spojiť príjemné s užitočným?

Dôležité je predovšetkým to, aby sme nepodliehali za každú cenu módnym trendom, ak sa s ním nestotožňujeme. Treba hľadať kompromisy a určite si v dnešnej modernej obývačke každý príde na svoje a nájde veľa krajších a praktickejších prvkov ako kedysi.