Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Moderné koberce

Moderné koberce

Moderné koberce

Klasickým remeslom na území Slovenska bolo už odpravávna ručné tkanie. Tradičné schopnosti a zdedené skúsenosti miestni ľudia prevedli do výroby domácich kobercov. Ľudia sa naučili zužitkovať zvyšky látok a obnoseného šatstva. Takto sa ľudia naučili vyrábať prvé koberce.

Dnes patria koberce nezbytne k dizajnu bytu a dokážu miestnosť pôsobivo oživiť a zútulniť. Avšak každý materiál sa používaním znečistí a preto je veľmi dôležité aj čistenie kobercov minimálne raz do roka.

Moderné koberceKoberce sa delia do niekoľkých skupín podľa ich využitia:

  • Ručne tkané koberce: Vyrobené bývajú z prírodných materiálov, v množstve farebných odtieňov. Sú veľmi trvanlivé, nevadí im ani opakované pranie v automatickej práčke.
  • Koberce s potiskom: Používajú sa takmer do všetkých miestností bytu či domu. Ich údržba je jednoduchá, postačí luxovanie.
  • Smyčkové koberce: využivajú sa ako koberce s potiskom, avšak bývajú cenovo náročnejšie.
  • Cut-Loop: Zaraďujeme ich do vyšššej kategórie a tomu odpovedá aj cena. Sú strihané v kombinácii s malými uzlíkmy. Využívajú sa často v obývačkách alebo spálňach. Vyžadujú si vyššiu starostlivost.
  • Cut-Pile: Koberce s tzv. rezaným vlasom a uhladeným povrchom. Patria už medzi exkluzívne koberce.
  • Velurové koberce: Niekedy nazývané Velvet, sú to všívané koberce s veľmi úzkou väzbou, krátkymi a bohatými vlasmy a jemnými koncami. Tieto už patria medzi najdrahšie.