Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Moderné detské izby

Moderné detské izby

Moderné detské izby

Detská izba zohráva v živote dieťaťa významnú rolu. Jeho zariaďovanie netreba brať na ľahkú váhu. Pokiaľ rodičia zostavovanie detskej izby podcenia, dieťa na to môže doplatiť dokonca i zdravotnými následkami.

Ale žiadny strach, nemusíte byť milionári, stačí mať fantáziu, zdravý rozum a aspoň trochu povedomia o moderných trendoch. Približne od dvoch rokov veku dieťaťa sa už sluší, ak je to čo i len trochu možné, aby dostalo vlastnú miestnosť.

Moderné detské izbyPre začiatok bude úplne stačiť kvalitná “dospelácka“ posteľ so s kvalitným matracom, kde môže zaspávať už sotva trojročné dieťa. Na posteli v žiadnom prípade nešetríme. Áno, vytiahne nám z peňaženky niekoľko desiatok až stoviek eur. Vydrží však dlhé roky a pri troške šťastia z nej nevyčnievajú dlhé  nohy ani v dobe,  keď už dieťa chodí na strednú.

Nad v minulosti tak obľúbenými poschodovými posteľami dnes odborníci smutne krčia ramenami: dieťa v hornej posteli dýcha nekvalitný vzduch, okrem toho hrozí aj nebezpečenstvo úrazu. Ak to okolnosti umožňujú, odporúča sa, aby každé z detí radšej dostalo svoju vlastnú posteľ.

Moderné detské izby

Moderné detské izby obsahujú prírodné materiály a pokojné pastelové farby. Nevhodná je sýta oranžová, pretože vzbudzuje nepokoj a agresivitu. Maminky milujúce zeleň by si mali dobre premyslieť, ktoré kvetiny majú do detskej izby vstup zakázaný: samozrejme kaktusy, ale tiež jedovaté rastliny ako cyklamén, filodendron či svokrin jazyk.

Podlaha by nemala byť studená a tvrdá, odporúča sa korková či mäkký koberec. Kusové koberce nezabudnite prichytiť protišmykovou podložkou, elektrické zásuvky zabezpečte krytkami, elektrické káble je potrebné schovať pod podlahovú lištu. Pozor na ostré hrany a rohy, i na ne existujú chrániče. Taktiež je potrebné zaobstarať si bezpečnostné uzávery okien.

Nábytok kúpime taký, ktorý rastie s dieťaťom, čím usporíme slušné peniaze. Kupovať každé dva či tri roky nový nábytok je nerozumné, obzvlášť keď napríklad existuje pracovný stôl, pri ktorom nie je problém zvýšiť nohy či zväčšiť pracovnú plochu. Dokonca i vzhľad skríň je možné meniť, a to za pomoci špeciálnej fólie.

Neodporúča sa zaplňovať priestor nábytkom, pretože dieťa potrebuje priestor alebo veľkú hraciu plochu. Okrem hracej časti sa moderné detské izby vyznačujú tiež oddychovou časťou (posteľ či kreslo) a študijnou časťou (stôl a stolička v dobre osvetlenom priestore). Miestnosť by mala mať jedno svetlo hlavné a niekoľko doplnkových.

Gýč do moderných detských izieb nepatrí. Mnohé deti, i keď to veľakrát nedávajú najavo, v skutočnosti milujú poriadok a striedmosť. Platí prekvapivo prísne pravidlo: všetko, čo tu nehrá dôležitú rolu, tu nemá čo hľadať. Rovnako ako tu nemá čo hľadať starý a vyradený nábytok. Pôsobí nevhodne a môže byť i nebezpečný.