Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky je ústredným orgánom štátnej správy. Jeho sídlo sa nachádza v hlavnom meste Slovenska, v Bratislave na adrese Kutuzovova 8, (poštové smerovacie číslo 832 47 – Bratislava). Činnosť ministerstva obrany je upravovaná zákonom číslo 575/2011 Zbierky zákonov o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy.

Medzi hlavné funkcie ministerstva obrany Slovenskej republiky patrí najmä riadenie celej obrany a schopnosti brániť sa našej republiky. To hlavne v čase vojny, no i v čase iného vojenského konfliktu. To dokonca aj keď tento konflikt neprebieha na území Slovenskej republiky. Príkladom podobného riadenia bola aj vojenská operácia v Iraku či Iráne. Bola vedená pod záštitou NATO (Organizácia Severoatlantickej zmluvy – viac o NATO na Wikipedii) no všetky slovenské vojenské zložky riadilo práve ministerstvo obrany.

Ministerstvo obranyRovnako ako riadiť obranu Slovenskej republiky musí ministerstvo obrany aj túto obranu a všetky jej zložky kontrolovať. Na toto boli zriadené mnohé pomocné orgány a inštitúcie, ktorých účelom je odľahčiť ministerstvo obrany od menších či lokálnych problémov (korupcia a pod.).

Ďalším podstatným bodom je aj kontrola a zabezpečenie nedotknuteľnosti vzdušného priestoru nad územím Slovenskej republiky. Aj toto má na starosti ministerstvo obrany, ktoré disponuje niekoľkými bojovými lietadlami určenými práve na tento účel. Rovnako musí ministerstvo obrany však dbať aj na to, aby nevznikla kolízia medzi civilnou a vojenskou leteckou premávkou.

Na všetky svoje aktivity ma samozrejme ministerstvo obrany určitý vopred stanový rozpočet, či inak povedané kapitál. O jeho výške na najbližší rok rozhoduje ministerstvo financií Slovenskej republiky. Pri určovaní výšky rozpočtu pre konkrétne ministerstvo musí ministerstvo financií zvážiť vždy hospodárenie konkrétneho ministerstva za minulý rok a aj jeho plány na rok nový.

Súčasný minister obrany (rok 2011) je Mgr. Ľubomír Galko narodení 14. februára 1968. Každý občan slovenskej republiky ho má možnosť kontaktovať. Ak o to máte záujem, môžete tak spraviť cez oficiálnu e-mailovú adresu kovacovaz@mod.gov.sk. Štátnym tajomníkom sa stal PhDr. Róbert Ondrejcsák, PhD., ktorý v rokoch 2007 až 2010 pracoval ako riaditeľ organizácie Centrum pre európske a severoatlantické vzťahy (CENAA). Rovnako aj jeho môže každý kontaktovať na e-malovéj adrese ivana.kacenakova@mod.gov.sk.

Ak od ministerstva financií potrebujete sprístupniť akékoľvek informácie, v zmysle zákona číslo 211/2000 Zbierky zákonov o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (napríklad zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov tak môžete spraviť poštovou formou na adrese:

Ministerstvo obrany SR

Kancelária ministra obrany SR, oddelenie marketingu a vzťahov s verejnosťou,

Kutuzovova 8,

832 47   Bratislava

 

Poprípade telefonicky na čísle 0960 313 073 (+421 960 313 073), faxom na čísle +421 960 312 561, e-mailom na adrese info@mod.gov.sk alebo osobne na adrese ministerstva obrany. Horúca linka ministerstva obrany je zastihnuteľná na telefónnom čísle 0960 960 960 (+421 960 960 960).

 

Ak ste u nás nenašli informácie, ktoré ste hľadali, môžeme vám odporúčiť prezrieť hlavné a oficiálne stránky ministerstva obrany. Nájdete tam všetky potrebné informácie, novinky, infoservis, legislatívu, materiály a dokumenty na stiahnutie, informácie o dotáciách a dokonca aj možnosti zamestnania. Hlavnú stránku ministerstva financií nájdete na adrese www.mosr.sk.