Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Mastné vlasy

Mastné vlasy

Mastné vlasy

Medzi typ vlasov, ktorý nie veľmi teší ich majiteľov je tzv. mastný vlas. Ich častý „nagélovaný “ vzhľad pri nepravidelnom umytí pôsobí veľmi odpudivo, preto prevencia proti takému vzhľadu je omnoho intenzívnejšia ako i ľudí, ktorých takýto neduh netrápi.

Mastné vlasy trápia populáciu, ktorá má jemné rovné vlasy. Preto poväčšinou sú to muži. Nie je tomu ale na sto percent tak. Mastnotu na hlave máme vďaka mazovej žľaze, ktorú obsahuje každý náš vlas. Tá produkuje tzv. sébum, ktorý je príčinou mastných vlasov. Aktivita mazovej žľazy súvisí jednak z okolím prostredia ako je vlhkosť či teplo ale aj s vnútorným prostredím. Disbalancia hormónov môže ovplyvniť žľazy vlasov. Jedným z hormónov, ktorý tak pôsobí je aj androgén, mužský hormón, ktorý je ale zastúpený u oboch pohlaví. Tiež aj substitučná hormonálna liečba ako je antikoncepcia môže spôsobovať rýchlejšie zmastnenie vlasov.

Mastné vlasyPri boji s takýmito vlasmi je dôležité každodenné umývanie, dvojité šampónovanie a masírovanie pokožky hlavy. Ďalej časté gélovanie alebo spevňovanie účesu tužidlom podnecuje činnosť mazovej žľazy. Preto je potrebne si vybrať produkt, ktorý je určený na mastne vlasy. Jednou z rad kaderníkov je aj častejšie prestrihovanie vlasov a pri fénovaní je nutné dodržať smer opačný ako je rast vlasov.

Jednou z možností je aj potieranie vlasov vatovým tampónom orechovým extraktom rozriedeným klasickou ústnou vodou pri pomere 1:1. alebo sa môžeme riadiť aj „babkovskými“ radami ako je oplachovanie vinným octom, pivom alebo citrónovou šťavou či žihľavovými extraktmi. Mnohí často veľmi skeptický jedinci zavrhujúci takéto metódy po ich náhodnom odskúšaní sú veľmi milo prekvapený účinkom týchto metód, veď nakoniec kozmetické prípravky sú obohatené tými istými prírodnými výťažkami a v oveľa menšom pomere, za ktorý si naviac musíme častokrát skrz „značky“ načrieť poriadne do vrecka.

Ak sme zástancovia profesionálnej starostlivosti tak vlasová kozmetika neobchádza ani tento typ vlasov. Sú dostupné celé rady starostlivosti o mastne vlasy. Šampóny rovnako aj kondicionéry či séra nájdeme v každom obchode. Veľmi kvalitné kompletné sady na ošetrenie takéhoto typu vlasov ponúkajú renovované značky Orifline či Nivea.