Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Lampy do obývačky

Lampy do obývačky

Lampy do obývačky

Osvetlenie je nevyhnutnosťou v každom jednom obydlí, nezáležiac na tom, či je to byt, chalupa alebo rodinný dom. V dnešnej dobe sa určite človek nezaobíde len so sviečkami, o tom nemusí byť reč. Preto je aj výber správneho osvetlenia do vášho príbytku veľmi dôležitým.

Mnohí ľudia po nasťahovaní do nového bytu alebo domu, ktorý je nanovo postavený nemajú peniaze naraz všetko zariadiť. A tak prídu na rad ako posledné lampy. Dlho im zo stropov visia iba káble so žiarovkami. Nie je na tom nič zlé, ale ihneď ako si zaobstarajú do obydlia lampy, vidia, aký je to obrovský rozdiel.

Lampy do obývačkyLampy totiž nie sú iba prostriedkom, ktorým osvetľujeme našu obývaciu izbu, aj keď to je ich primárna funkcia, ale slúžia aj ako dekorácia.

Čo sa ale týka osvetlenia, treba si uvedomiť, že obývačka je miestnosť, v ktorej sa trávi mnoho času a vykonávajú sa v nej deje, pri ktorých je osvetlenie veľmi dôležité. Už len také večerné čítanie, ktoré by malo byť príjemným nám môže pokaziť zlé svetlo. A nepokazí to len čítanie, ale takisto aj váš zrak. Treba teda myslieť na to, že jedna lampa v obývacej izbe určite nestačí. Osvetlenie by malo byť preto rozmiestnené rovnomerne, aby v izbe neboli miesta tmavšie alebo naopak presvetlené.

Takisto je rozdiel v intenzite osvetlenia jednotlivých lámp, preto by ste v obývačke mali mať k dispozícii či už miernejšie svetlo, ako aj intenzívnejšie. Pri rôznych aktivitách použijete iný druh osvetlenia. To ale nie je v dnešnej dobe problémom, keďže predajne ponúkajú aj inštalovanie takzvaných stmievačov, ako názov už naznačuje, tlmia svetlo.

Práve kvôli rovnomernému osvetleniu, nie je vhodné mať v obývačke len jednu centrálnu lampu alebo veľký luster. Môžete mať v izbe samozrejme jednu dominantnú lampu, najlepšie luster visiaci zo stropu v strede obývacej izby. Je dôležité mať v centre niečo, čo upúta pozornosť a štýlový luster je určite skvelým výberom, ale nech to nie je jediný zdroj svetla. Ak ste sa už rozhodli umiestniť na strop veľký luster, nie je vhodné umiestňovať aj ďalšie lampy na strop. Vtedy je lepším riešením doplniť v obývačke ďalšie lampy na stojanoch alebo ešte nejakými inými typmi lámp. Lustre totiž zďaleka nie sú jedinou možnosťou. Okrem nich si môžete kúpiť stojanové lampy alebo len rôzne svietidlá, ktoré sa môžu pripevniť k stenám, stropu, prípadne na nábytok. Svietidlá sa dajú umiestniť aj napríklad do políc, kde pôsobia veľmi zaujímavo. Môžu mať rôzny tvar, od okrúhlych, cez štvorcové, až po iné netradičnejšie tvary.

Ak si teda vyberáte lampy do obývačky, okrem rôznych tvarov svietidiel si môžete vybrať, či chcete lampy visiace a nainštalované na stropoch alebo preferujete lampy na stojanoch. Nezabúdajte ale, že ide hlavne o príjemnú atmosféru a osvetlenie v obývačke by nemalo pôsobiť ponuro alebo naopak príliš presvetlene. Spojením príjemného so štýlovým a moderným docielite dokonalý vzhľad vašej obývačky.