Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Laky na vlasy

Laky na vlasy

Laky na vlasy

Tento kozmetický prípravok je používaný na fixáciu, tvarovanie a ochranu pred nepriaznivými vplyvmi ako UV žiarenie či vlhkosť. Laky na vlasy sú zväčša vo forme aerosolu a sú to nebezpečné horľavé látky.

V minulosti ženy využívali rôzne spony a iné triky ako si spevniť účes. Na začiatku 20. st sa používal prípravok na báze alkoholu s mechanickým rozprašovačom, ale výsledok nebol efektný. V krajine nekonečných možností – Amerike, sa pokúsil o netradičné spojenie jeden chemik. Toto spojenie spočívalo v kombinácii alkoholu a rozpustnej živice. Avšak ani toto nebolo to pravé, nakoľko to neodolávalo vlhkosti a lepilo to vlasy.

Laky na vlasySpoločnosť L’Oreal sa nechala inšpirovať týmto mladíkom a vyvinula predchodcu dnešného Elnettu. Tento prvý lak vznikol na konci 50tych rokov. Veľký boom nastal v 60tych rokoch, kedy už vznikol spomenutý Elnett. Bol to prípravok, ktorý používali v kaderníctvach po celom Nemecku, Francúzsku, Taliansku či Veľkej Británii. Elnett dokázal udržať kučery alebo natupírované drdoly vtedajších megahviezd. Ďalšou bombou bol prínos mikrodifúzie, ktorá zaručila rozprašenie laku po celom povrchu vlasov a rovnomerné rozloženie. Produkt laboratória  L‘ Oreal sa stal aj v dnešnej dobe jednotkou na svetovom trhu a používajú ho najlepší kaderníci po celom svete. Výrobca ponuka širokú paletu, ktorá je zameraná aj na extrémnu fixáciu, na farbené vlasy alebo na veľmi poškodené vlasy.

Na trhu sú dostupné aj iné výrobky, ktoré sú používané na fixáciu účesu ale tie na rozdiel od lakov na vlasy obsahujú väčšie množstvo umelej živice a rôzne iné látky. Rozdiel je aj ich vo funkciách. Lak na vlasy sa používa na koniec procesu vytvárania účesu a slúži teda na zachovanie tvaru. Zatiaľ čo sprej, tužidlo či gél je prostriedkom, ktorým sa dosahuje pevnosť účesu.

Aj napriek používaniu veľmi šetrných látok v lakoch je nutne lak vždy pred spaním vyčesávať. Keďže tieto látky aj napriek svojej šetrnosti sú syntetické čo nášmu vlasu  môže uškodiť a vlasy lámať a vysušovať. Preto pre často lakované vlasy sú dostupné séra, ktoré prinavrátia vitalitu a prirodzený lesk našich vlasov.