Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Koberec do detskej izby

Koberec do detskej izby

Koberec do detskej izby

V blízkej minulosti bolo zvykom, že rodičia v záujme zdravia svojich potomkov odstraňovali koberce z detských izieb a nahradzovali ich laminátovou podlahou. Potom však zistili, že to nebol úplne najšťastnejší krok. A je to aj pravda – zdravým ľuďom koberce nijak neublížia.

Mnohí odborníci dokonca koberec do detskej izby odporúčajú. Teda pokiaľ máme zdravé dieťa. Ukázalo sa, že poletujúce čiastočky prachu, ktoré sa následne váľajú po podlahe v podobe „chuchvalcov“ (a pokiaľ nebudeme celý byt denne upratovať, tak sa nám na podlahe ukladať určite budú) taktiež nie sú pre nás a naše deti to najlepšie. Preto mnohí tvrdia, že práve napríklad do detskej izby je vhodnejší ako drevo či laminát nízky syntetický koberec, ku ktorému si zadovážime výkonný vysávač.

Prečo sa vrátiť ku kobercom?

Koberec do detskej izbyKaždého napadne, že koberec je mäkší a teplejší, a to oceníme hlavne v spálni a detských izbách, kde často chodíme bosí. Má ale viacero výhod ako napríklad: tlmí hluk, zlepšuje akustické vlastnosti v miestnosti a patrí k najlacnejším podlahovým krytinám. Meter štvorcový si zaobstaráme už od 8€. I keď kvalitný vlnený vyjde aj na desaťkrát toľko.

Navyše už dávno neplatí, že koberce sú lapače prachu. Naopak. Pokiaľ správne vyberieme, tak výrobky z moderných materiálov majú výborné antistatické vlastnosti, ktoré prach nepriťahujú, ale naopak odpudzujú ho. Starostlivosť o ne je tak omnoho jednoduchšiaako to bolo niekedy, pred desiatkami rokov.

Aj keď je pravda, že koberce nevadia zdravým ľuďom. V dome s alergikmi či astmatikmi sú predsa len požiadavky na čistotu a bezprašnosť iné, a sem nepatria ani koberce, ani záclony či závesy.

Umelé, alebo prírodné vlákno?

Ako budeme s kobercom spokojný a ako dlho nám vydrží krásny, závisí na jeho kvalite a taktiež na použitom materiáli. Pokiaľ máme pripravených viac peňazí, platí, že vhodnou voľbou sú tie prírodné, teda vlnené. Väčšina ľudí však radšej volí niektorý z umelých materiálov. Kedysi najpoužívanejšie výrobky s polypropylénovým vláknom už ustupujú a nahradzujú ich koberce s polyamidovým vláknom, ktoré sú nie len kvalitnejšie, ale taktiež znesú väčšiu záťaž a majú výborné antistatické vlastnosti. Rovnako dobré je aj nylonové vlákno, u ktorého oceníme okrem trvanlivosti a pevnosti to, že ho výrobcovia opatrujú protišpiniacou úpravou.

Dôležitá je aj dĺžka vlasou koberca! Zatiaľ čo do spálne si radi doprajeme tie vyššie, pre koberec do detskej izby sa viac hodia tie nižšie. Špina sa tu nemá šancu dostať hlboko dovnútra, odkiaľ ju nevytiahne ani kvalitný vysávač.