Za jemné vlasy sa považujú tie, ktorých priemer je menší ako 0,06mm. Na rozdiel od normálneho vlasu, ktorého priemer presahuje aj 0,08mm. Z rôznych výskumov dermatológov a kozmetických firiem vyplynulo, že takmer polovica žien v Európe označila svoje vlasy ako za jemné.
Kvalita vlasov je daná geneticky. Obdobne ako početné množstvo ochorení aj jemné vlasy patria do skupiny, ktorých príčinou je multifaktoriálnosť. Teda okrem spomenutej genetiky, ktorej „vďačíme“ za jemné vlasy, tu patrí aj náš každodenný stres, ktorý veľmi ovplyvňuje akú štruktúru a kvalitu naše vlasy majú. Ďalej vonkajšie prostredie, pod ktorým myslíme počasie najmä vietor, nebezpečné UV lúče, či vlhkosť, mechanické poškodzovanie vlasov ako je niekedy až barbarské česanie, tupírovanie, obľúbené veľmi často používané fénovanie, samozrejme aj farbenie či časté používanie úpravy vlasov trvalou.
Potom nemožno nespomenúť aj stravu. Nedostatok rôznych látok, ktoré sú rovnako dôležité nielen pre metabolické bunky v organizme ale aj bunky vlasu, ako sú mastne kyseliny, vitamíny, stopové minerály alebo jednoduchá voda. O kremíku sa hovorí ako o prvku krásy. A naozaj práve jemu vďačíme, že naša koža, nechty, vlasy, zuby sú tak pekné ako veľa máme kremíku v potrave. Tento prvok spoločne aj so spomínanými mastnými kyselinami je jednou z majoritnej zložky rady prípravkov na jemné vlasy. Keďže tieto vlasy vyžadujú pravidelnú a špeciálnu starostlivosť, tak aj tieto prípravky sú obohatené práve o jednotlivé zložky.
Ženy s jemnými vlasmi musia ak chcú, aby ich vlasy boli ušetrené od ďalšieho ničenia, dodržiavať určité zásady. Medzi ne patrí aj taká banalita ako je ich umývanie vlažnou vodou. Pri stylingu dámy s jemnými vlasmi si musia dávať pozor na fixácii. Nie je totiž priaznivé pre takéto vlasy veľké množstvo tužidla či laku s vysokým stupňom fixácie. Neznamená to ale, že jemné vlasy sú v porovnaní s normálnym vlasom handicapované, často vyzerajú omnoho lepšie a pri dotyku príjemnejšie ako tzv. zdravý vlas.