Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Hodvábne šaty

Hodvábne šaty

Hodvábne šaty

Hodváb patrí medzi najvzácnejšie tkaniny na svete. Ľudia si ho cenia pre jeho lesk a hebkosť. Objavili ho v Číne už okolo r. 2 700 pred Kr., no vyše 3 000 rokov jeho výrobu držali vo veľkej tajnosti. Za jej odhalenie hrozil trest smrti.

Hodvábne šaty sú luxusným tovarom, za ktorý v obchode zaplatíme viac peňazí. A to z toho dôvodu, pretože výroba samotného hodvábu je zdĺhavou záležitosťou, ktorá si vyžaduje veľa náročnej práce. Vlákno pochádza zo zámotku priadky morušovej. Na získanie kilogramu surového hodvábu je nutné odvinúť vlákno až z 30-tich tisícov kokónov. Takže teraz vieme, prečo je pravý hodváb taký vzácny a drahý. Dokonca ani prudký rozvoj výroby umelých vlákien nedokáže nahradiť jedinečné vlastnosti prírodného hodvábu.

Hodvábne šatyHodvábny odev si v minulosti mohli dovoliť len bohaté vrstvy. Našťastie dnešné spoločenské pomery sú iné. Takýto drahocenný kúsok si môže v šatníku dovoliť i bežná žena. Každá jedna z nás určite zatúžila stať sa aspoň nachvíľku krásnou princeznou. Hodvábne šaty tento sen určite splnia. Ich dokonalá hladkosť, hebkosť, zmyselnosť jednoznačne očaria nositeľku, ale aj okolie.

Vynikajúcou vlastnosťou, ktorú môže majiteľka hodvábnych šiat oceniť, je schopnosť hodvábu prispôsobiť sa rôznym teplotám. Takže v horúcom lete príjemne chladí, a naopak v studenom počasí vie príjemne hriať. Naviac, dobre prijíma vlhkosť, ktorú následne odparuje.

Podľa toho ako sa hodvábne vlákno spracováva, rozlišujeme viacero druhov hodvábu, napr.: satén, mušelín, krepdešín, žoržet, twill, buret, organtín, …

Každý druh hodvábu má svoje číslo, zväčša od 5 do 16, ktoré vypovedajú o hmotnosti konkrétnej akosti. Čím je číslo väčšie, tým je látka ťažšia, teda v štruktúre hrubšia.

Tohtoročným trendom sú žiarivé výrazné farby, takže ak ich máte rady a viete, že vám pristanú, pokojne vaše hodvábne šaty môže zdobiť viacfarebná potlač. Jednofarebná klasika ale tiež nič nepokazí.

Cena hodvábnych šiat môže byť rôzna v závislosti od toho, kam sa vyberiete nakupovať a aký druh šiat si predstavujete. Približná cena sa pohybuje od niekoľkých desiatok až po stovky eur. Šaty si môžete zakúpiť prostredníctvom obľúbených e-schopov alebo najlepšie priamo v obchodoch so spoločenským oblečením, kde vám ich v prípade potreby upravia na mieru.

Ak ste sa už rozhodli takýto skvostný kúsok vlastniť, mali by ste vedieť ako ho správne ošetriť. Najjednoduchší spôsob je nechať si ich vyčistiť chemicky, ale môžu sa prať aj ručne doma. Pozor, nie v práčke! Tu je niekoľko rád:

  • voda by nemala byť teplejšia ako 37°C,
  • použijete jemný prací prostriedok určený na vlhu alebo hodváb, tekutý gél, alebo šampón,
  • perieme ručne, vypláchame, najprv vo vlažnej vode, potom v studenej,
  • hodváb schne rýchlo, nikdy ho nedávajte na priame slnečné svetlo alebo radiátor,
  • hodváb žehlite z rubovej strany kým je vlhký, nepoužívajte naparovanie ani kropenie, môžete použiť bavlnenú plienku ak sa bojíte, aby ste látku predsa len nepoškodili.

Obávate sa, že vám šaty časom ostanú ležať v šatníku? Vôbec tomu nemusí tak byť. Hodváb je kvalitný a obľúbený materiál, ktorý sa môže ďalej využiť napríklad na zhotovenie odevných doplnkov (šály, šatky,…).