Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Hena na vlasy

Hena na vlasy

Hena na vlasy

Hena je prírodné farbivo a zároveň liečivo. Výnimočné vlastnosti tejto rastliny poznali ľudia už v dávnej minulosti. Známe ženy ako Nefertiti či Kleopatra používali henu na farbenie vlasov, kože a skrášľovanie nechtov a pier. V niektorých krajinách sa hena odjakživa používa pri svadobných rituáloch, kedy príbuzný pomaľujú pokožku ženy rôznymi ornamentmi.

Do Európy sa hena dostala až v 19. storočí. Okrem farbenia vlasov našla svoje využitie aj pri liečbe rôznych kožných a vlasových ochorení. Hena na vlasy je tvorená prírodnými zložkami bez chemických prísad. Má regeneračné a spevňujúce účinky, zabraňuje predčasnému masteniu vlasov a tiež tvorbe lupín. Na vlasoch a pokožke vytvára prírodný UV filter. Hena dodáva vlasom nevyhnutné vitamíny a posilňuje vlasové cibuľky. Podporuje rast vlasov a spomaľuje ich vypadávanie.

Hena na vlasyHena – latinsky nazývaná Lawsonia je kerovitá rastlina. Dorastá do dĺžky dvoch až troch metrov. Z jej podlhovastých listov sa po usušený nadrví zelený prášok, ktorý má príjemnú vôňu. Takýmto spôsobom sa získava 100% prírodná farba.

Listy heny produkujú špecifické farby a na základe nich rozlišujeme tri najčastejšie druhy tejto rastliny. Lawsonia Inermis je základom pre červené odtiene. Lawsonia Alba nemá farbiacu schopnosť ale zato má rovnaké regeneračné účinky ako ostatné heny. Lawsonia Spinoza je označovaná tiež ako Indigo alebo čierna hena. Ich kombináciou je možné vytvoriť širokú paletu odtieňov. Tento ozdobný ker pestujú v krajinách blízkeho východu, Egypte, Indii, Madagaskare a Austrálii.

Hena je vynikajúci prostriedok, ktorý dokáže Vaše vlasy ochrániť pred slnečným žiarením, vetrom, chlórom či morskou soľou. Vlasom dodá stratený lesk, zdravie a pružnosť. Hena je určená skôr na tónovanie a oživenie prirodzenej farby vlasov. Napríklad ak má žena stredne hnedé vlasy a aplikuje na ne čiernu henu výsledkom bude tmavohnedá farba. Jednotlivé odtiene hen sa dajú vzájomne miešať. Zmenu intenzity odtieňa môžete dosiahnuť aj domácimi spôsobmi. Napríklad ak chceme stlmiť červený odtieň pridáme do zmesi výluh z kávy, naopak ak ho chceme zvýrazniť pridáme škoricu, klinčeky, na prehĺbenie tónu používane kyslú šťavu z citróna. Intenzita závisí aj od dĺžky pôsobenia farby, minimálne pôsobenie trvá aspoň hodinu, čím dlhšie tým intenzívnejšie.

Farba sa z vlasov postupne vymýva, ale nikdy nie úplne. Aplikáciu je vhodné opakovať zhruba každé tri týždne. Na polodlhé vlasy spotrebuje asi 100 g heny. Cena tohto produktu je pomerne nízka, v porovnaní s bežnými chemickými prípravkami na vlasy. Henu si môžete zakúpiť v drogérii alebo prostredníctvom internetu.