Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Fototapety

Fototapety

Fototapety

Vyzerá aj váš byt či dom nudne a bez fantázie? Taktiež sa ho pokúšate márne oživiť ale neviete už vôbec ako na to? Riešením pre vás môžu byť práve Fototapety! Prečítajte si náš krátky článok, ktorý sme pripravili práve o foto tapetách. Možno sa zapáčia aj vám.

Dlhé roky som riešil v domácnosti veľký problém. Stále som sa v mojej izbe necítil dobre. A keďže v nej trávim kvôli práci najviac času, začal z toho byť dosť veľký problém. Skúšal som, úprimne, skutočne všetko. Asi 3x som premaľoval. V izbe som mal pôvodne biele steny, neskôr zelené (vyzeralo to tam ako v nemocnici) a nakoniec fialové. Stále to však nebolo ono. Stále mi v izbe niečo chýbalo.

FototapetyPokúsil som sa povešať na steny najrozličnejšie obrazy. Nestálo to málo peňazí. Kupoval som síce len kópie a prefotené diela, ale aj tak som v tom nechal stovky eur.  Výsledok úplne žiadny. Lepšie to už bolo s plagátmi. Boli veselšie, farebnejšie a živšie.

Raz ku mne domov prišiel kamarát. Robí s bytovým dizajnom a povedal som mu o mojom probléme. Keď zistil, že jediné čo sa mi aspoň trošku na mojom byte páči sú práve plagáty poradil my fantastické riešenie – fototapety!

Nechcem, aby to vyznelo príliš melodramaticky, ale práve fototapety mi zmenili život. Minimálne život v mojej izbe. Som tu radšej a aj tento článok píšem pozerajúc sa na svoje fototapety. Celá izba je rozžiarená a rovnako aj moja nálada, keď sa tu nachádzam. Práca mi ide lepšie a som kreatívnejší. Fototapety sú bezpochyby nie len estetické ale aj funkčné.

Čo sú fototapety?

Je to niečo ako klasické tapety, ktoré poznáme hlavne z dôb minulých. Fototapety fungujú na podobnom princípe. Vyberiete si vzor, kúpite ho a už len nalepíte na stenu. Rozdiel je však v tom, že kým klasické tapety, ktoré sú dnes označované za „nemoderné“ (aj keď podobné škatuľkovanie z duše nenávidím, nemôžeme globálne povedať, že už niečo nie je pekné, to že sa to nepáči mne je môj osobný názor, ale niekomu inému sa to páčiť zase môže) sa lepia na všetky steny, fototapety nie. Často vytvárajú nejakú mozaiku alebo sú len jednofarebné.

Fototapety sú trošku odlišné. Lepia sa zväčša len na jednu stenu. Dokonca nie vždy na celú. Vyberá sa tá časť steny, kde sa foto tapeta bude najviac hodiť a zároveň sa na ňu najčastejšie budeme pozerať – resp. návštevník miestnosti si ju hneď všimne.

Aké fototapety existujú?

Popravde keď som fototapety zháňal do môjho bytu ja, s ich výberom to príliš ružové nebolo. Fototapety zažívajú svoj „boom“ až v tejto dobe. Čo je na druhej strane výhodou pre vás. Máte teda skutočne priam neobmedzený výber foto tapiet. Najrozličnejších tvarov, veľkostí a dokonca aj materiálov.

Fototapety sú skutočne najrozličnejšie. Na stenu si môžete teda foto tapetu napríklad lúky alebo len nejakého kvetu, ktorý vo vás bude evokovať pokoj. Alebo nejaký živší a odvážnejší model. Najlepšie so sýtou červenou farbou, aby ste boli stále v pohybe. Je to samozrejme len na vás a na vašom životom štýle.

Niektoré firmy už dokonca ponúkajú vaše vlastné, unikátne fototapety. Nechceli by ste na stenu veľkú foto tapetu svojho štvornohého miláčika? Alebo svoje novonarodené dieťa?  V tejto dobe je možné už naozaj čokoľvek.

Výhody foto tapiet

Fototapety sú na rozdiel od klasických tapiet viac hygienické. Aspoň to o nich deklarujú výrobcovia. Používajú sa na ich výrobu kvalitnejšie materiály a aj lepidlo, ktorými sa lepia je kvalitnejšie ako pred desiatkami rokov. Takže by ste sa už nemali báť roztočov a podobných neželaných obyvateľov žijúcich pod vašou tapetou.

Väčšina foto tapiet sa dá dokonca umývať. Samozrejme nie že na ne vylejete vedro vody. Ale navlhčenou utierkou ich skutočne môžete pretrieť a tým z nich odstrániť možnú stopu prachu.

Najväčšou výhodou foto tapiet je ich cena. Vymaľovanie či celé vytapetovanie izby môže stáť neskutočne veľa peňazí. Ak však použijete fototapety, cena sa zredukuje na absolútne minimum.

Ich aplikácia je taktiež veľmi jednoduchá a zvládnete to určite sami. Kým so starými tapetami mali problém aj skúsený maliari, keďže bolo potrebné trafiť presne vzory a pod., s novými foto tapetami nemajú problém skutočne ani malé deti.

 

Veríme, že vám náš stručný článok o foto tapetách aspoň trošku pomohol pri ich výbere. Dúfam, že sa vám bude vaša nová foto tapeta páčiť aspoň tak ako sa páči mne tá moja. Držím palce pri výbere aj jej umiestňovaní!