Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Farba do detskej izby

Farba do detskej izby

Farba do detskej izby

Čakáte bábätko a plánujete zariadenie budúcej detskej izby? Jeho navrhovanie by ste mali začať farbami. Farba stien, nábytku a doplnkov je pre deti veľmi dôležitá, veľkou mierou ovplyvňuje ich pocity a náladu.

Nanešťastie, vybrať tie správne farby do detskej izby môže byť náročné. Preto sa mnoho výskumov a štúdií venuje práve tomu, ako nás jednotlivé farby ovplyvňujú. Niektoré totiž človeka ukľudňujú, prinášajú uvoľnenie, nabíjajú energiou a podporujú duševnú činnosť, iné nám zasa energiu vyslovene odčerpávajú.

Pri výbere farby do detskej izby je potrebné taktiež zohľadniť veľkosť a tvar miestnosti a množstvo prenikajúceho denného svetla. V neposlednom rade je nutné starostlivo zvážiť akú náterovou hmotu použijeme na maľovanie.

Psychológia farieb a deti

Farba do detskej izbyDieťa v treťom až šiestom mesiaci života už dokáže pravdepodobne rozoznať farbu. V tomto veku vedie vo vnímaní červená, na ktorú dieťa reaguje až päťkrát intenzívnejšie ako na ostatné farby. Za ňou nasleduje žltá a modrá.

Zelená je vhodná do izieb s dostatkom prírodného svetla, symbolizuje sviežosť, život, harmóniu a bezpečie. Pôsobí jemne na oči dieťaťa a zároveň vytvára hravú atmosféru.

Červená je ideálna voľba pre tých, ktorí chcú vniesť do miestnosti teplo a energiu. Táto farba je veľmi intenzívna, najviac priťahuje oči detí a preto sa odporúča s ňou pracovať veľmi opatrne. Pokiaľ je dieťa hyperaktívne, použijeme čo najmenej červenej. Pre kľudné deti jej môžeme trochu pridať, aby sme im dodali viac energie. Červená taktiež povzbudzuje chuť k jedlu.

V detskej izbe by ste nemali s farbami príliš experimentovať. Všeobecne sú vhodnejšie menej sýte, pastelové odtiene. Neodporúča sa kombinovať príliš mnoho farieb, farebne odvážnejšie môžu byť textilné doplnky a hračky.

Žltá prináša do izby radosť, život a zároveň kompenzuje nedostatok prirodzeného svetla v tmavšej miestnosti. Túto farbu by sme ale nemali použiť, kým vaše dieťa trochu nenarastie, pretože podľa Feng Shui by v žltej izbe viacej plakalo.

Biela farba zväčšuje priestor, je spájaná s čistotou a jednoduchosťou. V minimálnej miere podnecuje zmysly bábätiek, môže pôsobiť chladne a preto sa do detskej izby odporúča použiť ju v kombinácii s inou farbou.

Oranžová spája pozitívne vlastnosti červenej a žltej farby.

Modrá pôsobí relaxačne a ukľudňuje, zabraňuje nočným morám, ale vnáša do izby chlad a tlmí chuť do jedla. Je ideálna v prípade, keď dieťa trávi väčšinu času mimo svojej detskej izby.