Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Detské vankúše

Detské vankúše

Detské vankúše

Môže sa zdať, že výber vecí do izby vášho dieťaťa nebude vôbec zložitý. Vo svojej podstate to ani nič ťažké nie je, ale v každom prípade treba myslieť pri výbere na pár dôležitých vecí.

V prvom rade, pri výbere posteľného povlečenia alebo detských vankúšov myslite na vhodný materiál, pretože detské vankúše by mali spĺňať isté zdravotné a hygienické normy.  Deti majú totiž citlivú pokožku a celkovo vôbec, sú náchylnejšie na alergické reakcie. Tu ale môžem spomenúť, že predajcovia a výrobcovia myslia dopredu a väčšina výrobkov pre deti sú vyrobené a plnené protialergickým materiálom. Najvhodnejšie sú vankúše, ktoré sa môžu prať až pri teplote deväťdesiatich stupňov, čím je zabezpečené, že sa škodlivé látky z povrchu odstránia. Používanie bielidiel sa avšak neodporúča. Vankúše sú vyplnené syntetickým alebo prírodným materiálom. Možností je mnoho, preto si treba najprv zodpovedať pár otázok.  Či vaše dieťa spáva radšej na vyšších a nadýchanejších alebo na nižších vankúšoch, alebo či kúpite radšej variantu zdravotných vankúšov. Tie sú vyrobené z pomalej peny ktorá sa tvaruje podľa tepla a polohy tela.

Detské vankúšeJedna z možností pri výbere náplne do vankúša je perie a páperie. Tieto vankúše sa formujú veľmi jednoducho, nezáležiac na polohe vašej hlavy a sú poddajné. Vhodnejšie pre alergikov sú avšak náplne z umelého vlákna. Smú sa prať pri vysokých teplotách a sú o čosi kvalitnejšie ako vankúše s perovou výplňou. Vybrať si môžete aj takzvanú pamäťovú alebo viskoelastickú penu, ktoré sa presne prispôsobia tvaru vašej hlavy, pretože sú veľmi citlivé na teplo. Tento typ vyhovuje hlavne ľuďom spávajúcim na boku. Netreba podceniť výber, pretože správny vankúš vo veľkej miere ovplyvní kvalitu vášho spánku a vyhnete sa bolestiam krku alebo hlavy.

Keďže sa budeme venovať hlavne výberu detských vankúšov, oboznámime vás aj s rôznymi typmi, ktoré sú momentálne v predaji. Detský variant vankúšov sa samozrejme líši od normálnych v prvom rade svojimi rozmermi. Sú celkovo menšie, veď aj ich postele nebývajú čo sa týka veľkosti rovnaké ako tie pre dospelých. Okrem náplní spomínaných vyššie, dostať aj vankúše z plyšu. Podobajú sa tak hračkám, ktoré deti tak obľubujú. Na výber sú nielen vankúše klasických štvorcových a obdĺžnikových rozmerov, ale aj menej typických okrúhlych, v tvaroch srdca, či hviezdy.

Detské vankúše sú ale niekedy na nespoznanie. V mnohých predajniach vám ponúknu vankúše, ktoré sú takmer identické s hračkami. Majú tvar zvieratiek, ktoré si pomocou suchého zipsu zachovávajú požadovaný tvar. Ak dieťa ide spať, jednoducho rozlepí suchý zips a z hračky sa stane vankúš. Pôsobí to na prvý dojem ako skvelá vec, no má aj svoje nevýhody. Ak sa dieťa hrá so svojou vankúšovou hračkou len v posteli, je všetko s poriadku, no hneď čo sa s ňou presunie na zem alebo kdekoľvek inde, baktérie a prach si na ňom ľahko nájdu miesto a spomínané hygienické opatrenia strácajú svoju podstatu.

Zodpovedzte si teda zopár otázok ohľadom tvaru, typu a materiálu, z ktorého by mal byť vankúš pre vaše dieťa zhotovený. Spolu s vhodným motívom budete spokojný vy aj vaše dieťa.