Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Detská obuv

Detská obuv

Detská obuv

Tešíte sa na prvé krôčiky svojho dieťatka? Nuž, určite to budú nezabudnuteľné okamihy. Avšak od tohto výnimočného momentu Vám pribudne starosť o zaobstaranie vhodnej obuvi pre Vášho malého nezbedníka.

Detská obuv by mala byť kvalitná a zdravotne nezávadná. Malé detské nožičky sú vo vývoji a na to by sme nemali zabúdať. Preto je lepšie ak sa vyhnete obchodom s lacnou a nekvalitnou obuvou. Nakupovať topánočky pre deti v nedôveryhodných predajniach či tržniciach nie je práve najvhodnejší spôsob. Obuv tohto pôvodu je častokrát nevyhovujúca, vyrobená z nevhodných materiálov, ktoré môžu dokonca obsahovať škodlivé látky. A samozrejme, kvalita a trvácnosť takýchto topánok je veľmi obmedzená. Môže sa stať, že sa stretnete s nie práve najvhodnejšou obuvou aj u drahších predajcov, ale toto percento je podstatne nižšie.

Detská obuvKeď sa vyberiete nakupovať obuv pre svojho drobca, určite ho vezmite so sebou. Rozhodne je dobré topánky si vyskúšať a nie kupovať len podľa veľkosti čísla. Pri skúšaní overíte či obuv nestláča pršteky a nie je príliš veľká alebo malá. Topánky sa môžu kúpiť aj o 1 až 1,5 cm väčšie ako je noha dieťatka. Nie však za účelom aby ich dieťa čo najdlhšie vynosilo, ale aby mala nožička zabezpečenú určitú voľnosť pri chôdzi. Neprimeraná veľkosť topánky spôsobí osvojenie si nesprávnej chôdze, ktorá môže mať za následok ďalšie nepríjemnosti ako ploché nohy či problémy s chrbticou.

Ak máte početnejšiu rodinku, mali vy ste sa vyhnúť návyku väčšiny ľudí, posúvať topánky svojich ratolestí od staršieho k mladšiemu. Rodiny sa tak snažia ušetriť, ale šetrenie na úkor zdravia je nesprávne. Každý človek má svoj štýl chôdze, ktorému sa obuv nositeľa prispôsobí. Obuv je už teda čiastočne alebo úplne deformovaná, povedali by sme vynosená, a preto nie je vhodné aby ju nosilo ďalšie dieťa, ktorého nožička sa ešte len vyvíja a má vlastný štýl chôdze.

Deťom, a najmä tým najmenším, odborníci odporúčajú zvoliť členkovú obuv, ktorá siaha až po členky. Takáto obuv zabezpečuje nôžke potrebnú stabilitu a oporu.

Rodičia ako aj samotné deti preferujú topánky so suchým zipsom. Za ideálnu je považovaná obuv so šnurovaním, ktorá dokáže lepšie obopnúť nôžku. Ak je však topánka naozaj kvalitná, nezáleží veľmi na tom či je so šnúrkami alebo suchých zipsom.

Detská obuv, by mala byť ľahká, aby sa dieťa pri chôdzi rýchlo neunavilo. Najpoužívanejším materiálom je kvalitná useň. Používa sa aj textil a iné prírodné materiály, ktoré sa jednoducho prispôsobia tvaru nohy dieťaťa. Vo vnútri topánky je zdravotná vložka.

Deti rastú ako z vody, takže je nutné kontrolovať správnu veľkosť ich topánok a v prípade potreby zaobstarať nové.

Medzi obuvou dospelých a detí nie je veľký rozdiel. Deti nosia športovú obuv, ako tenisky, botasky, či bežnú letnú obuv, ako sú sandálky. Detská obuv je však pochopiteľne menšia ako obuv veľkých. Navyše deti preferujú pestré farby, rôzne vzory a hlavne obľúbené postavičky z rozprávok.