Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Dámska obuv

Dámska obuv

Dámska obuv

Hovorí sa, že šaty robia človeka. To isté môžeme povedať aj o topánkach. Obuv dotvára celkový vzhľad oblečenia a teda aj človeka. Určite sa Vám už stalo, že ste videli pekne oblečených ľudí, ale pri pohľade na ich nesprávne zvolenú obuv očarenie pominulo. Niekedy je skutočne ťažké nájsť pre určitú príležitosť vhodné oblečenie a ešte k tomu aj vhodné topánky.

Muži majú zväčša tendenciu brať veci z praktickej stránky a tak sa niet ani prečo čudovať, že obuv berú ako samozrejmosť, aby nechodili bosí. Pre ženy sú naopak topánky často až srdcovou záležitosťou. Niektoré dokonca dokážu natoľko podľahnúť moci topánok, že z nich vytvárajú zbierky, ktoré sotva nájdu využitie. Príkladom zberateliek sú manželky zvrhnutých diktátorov, či známa Sarah Jessica Parker, ktorú poznáme zo seriálu Sex v meste.

Dámska obuvDámska obuv je na proti pánskej omnoho pestrejšia. Ženy môžu nosiť bežnú športovú obuv tak ako muži, a podobne je to aj so sandálmi, žabkami atď. Výraznejší rozdiel medzi pánskou a dámskou obuvou nachádzame pri spoločenských topánkach.

Dámska obuv spravidla využíva podpätky. Hoci z histórie vieme, že prvý, kto v Európe začal nosiť vysoké podpätky ako symbol postavenia, boli muži. Ženy ich však čoskoro nasledovali. V 17. storočí boli vysoké podpätky ukazovateľom spoločenského postavenia mužov i žien. Začiatkom 18. storočia sa muži vzdali vysokých podpätkov. Dámske sa naopak začali zvyšovať. O čosi neskôr sa stali hitom ploché topánky. Počas ďalších období sa módne trendy viackrát zmenili.

V súčasnosti sú opätky opäť IN. Ich úlohou je opticky zvýšiť postavu ženy. Podpätky môžu mať rozličnú veľkosť, resp. výšku i formu. Podpätky môžu byť vysoké jeden či dva centimetre, dokonca niekedy dosahujú výšku až 15 centimetrov. Ženy v podpätkoch sú považované za viac sexy, pretože ich robia vyššími a nútia robiť menšie kroky.

Nemáte rada klasické opätky a predsa chcete pár centimetrov pridať? Noste obuv s platformou, ktorá je spolu s drevákmi módnym hitom. Na rozdiel od podpätkov nedvíhajú len pätu, ale zvýšia úroveň celého chodidla.

Tohtoročným trendom sú najmä žiarivé a pestré farby. Platí to nie len pre obuv ale aj oblečenie. Medzi obľúbené výrazné farby patria: oranžová, žltá, zelená, tyrkysová, fialová. Za trendy je považované, ale v podstate všetko, čo sa Vám páči a v čom sa cítite dobre. Populárny je klinový podpätok a sandálky na vysokých podpätkoch, najlepšie s remienkom okolo členkov.

Ak sa chystáte do spoločnosti môžete zvoliť elegantné lodičky s červenou podrážkou. V móde je stále satén, matné i lesklé farby. Ak sa chcete podpätkom vyhnúť, pokojne môžete siahnuť aj po balerínkach.

Určite ste si všimli, že sa na trhu objavili topánky, ktoré v sebe kombinujú športový a elegantný štýl. Takže nie je nič výnimočné ak sa stretnete s teniskami na podpätkoch. Zaujímavosťou sú rôzne aplikácie napríklad s perím, podpätok v tvare prevráteného kužeľa či prevaha remienkov.