Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Čipkované šaty

Čipkované šaty

Čipkované šaty

Čipka je ľahká, dierovaná tkanina, vyrábajúca sa ručne alebo strojovo. Je pre ňu typická ľahkosť, krása a dekoratívnosť. V minulosti bola obľúbenou súčasťou života šľachty. Až neskôr sa dostala aj k obyčajným ľuďom. Tí ju využívali vtedy, keď bolo potrebné ich hrubý materiál prevzdušniť.

Použitie čipky sa využilo aj pri výrobe ľudových krojov. Pri výrobe čipky, môžeme spozorovať rôzne techniky aj vzory. Čipka môže byť šitá, paličkovaná, háčkovaná, pletená alebo môže vyzerať ako jemnučká sieťka.

Čipkované šatyDnes už čipka nemá také rozsiahle uplatnenie ako kedysi, ale stále je veľmi obľúbená. Šaty, ktoré sú vyrobené z čipky pôsobia rozkošne, dievčensky a podčiarkujú ženskú jemnosť. Sú nenahraditeľné hlavne počas letných dní.

V obchodoch môžete nájsť množstvo čipkovaných šiat. Veľmi jednoducho a zároveň pekne vyzerajú šaty s asymetrickým strihom. Takéto šaty mávajú jeden jediný rukáv a ten je z čipky. Príjemné na pohľad sú šaty s čipkou nachádzajúcou sa len na chrbte. Obchody Vám dnes už ponúkajú aj celo-čipkované šaty a množstvo iných rôznych druhov čipkovaných šiat. Veľký pozor si treba dávať pri ich výbere.

Na to aby ste pôsobili jednoducho, ale pritom výnimočne a romanticky, Vám postačia jednoduché šaty v príjemných pastelových farbách s čipkovaným lemom. Pozor by ste si mali dať aj na množstvo čipky na Vašich šatách. S čipkou totiž treba narábať opatrne. Nielen preto aby ste si ju nepoškodili na Vašich šatách, ale aj preto, lebo priveľa čipky môže nepekne pokaziť celý Váš outfit.