Beh je jedným z najobľúbenejších športov. Jeho výhoda spočíva v tom, že ho môžete vykonávať aj individuálne. Nemusíte sa spoliehať na prítomnosť ďalších ľudí tak ako v prípade kolektívnych športov.
Pre každého bežca či bežkyňu predstavuje bežecká obuv tú najzákladnejšiu potrebu. Bežecká obuv robí beh príjemnejším a chráni naše nohy pred bolestivými zraneniami. Nájsť skutočne kvalitnú a vyhovujúcu športovú obuv môže byť niekedy dosť ťažké. Každý človek je jedinečný, tento fakt si musíte uvedomiť aj pri výbere bežeckej obuvi. Pred nákupom by ste si mali zosumarizovať niekoľko veľmi dôležitých faktov, a to: ako často a koľko beháte, kde beháte a či ide o beh závodný alebo rekreačný. Úlohu zohráva aj celková stavba Vášho tela a nohy. Väčšina dobrých výrobcov, berie ohľad na nieto faktory a preto ich obuv možno považovať za vysoko kvalitnú.
Každý človek má svojský typ chôdze, behu, resp. chodidla. Túto skutočnosť berú na vedomie aj samotný výrobcovia. Bežeckú obuv môžeme rozdeliť podľa rôznych kritérií, napríklad na obuv závodnú, tréningovú, obuv do terénu, atď. Najdôležitejším kritériom je triedenie podľa typu chodidla a miery pronácie.
Pronácia a supinácia predstavuje pohyb nohy pri behu vo fáze dotyku so zemou, kedy sa noha hýbe smerom od päty k špičke. Ideálne je keď sa pohyb začína z vonkajšej strany päty a noha sa rovnomerne prevráti na prednú časť nohy. Tento spôsob sa volá neutrálny.
V prípade, že sa noha po dopade stáča smerom dovnútra, ide o pohyb, ktorý sa nazýva pronácia. Často je spojená s nízkou klenbou, resp. plochými nohami. Bežecká obuv sa snaží tento fakt eliminovať rôznymi spôsobmi, najčastejšie spevnením vnútornej časti podrážky.
Ak sa noha naopak stáča po dopade na zem smerom von, voláme tento spôsob supinácia. Pre tento pochyb je charakteristická vysoká klenba. Obuv sa spevňuje na vonkajšej strane. Na základe týchto parametrov sa bežecká obuv delí na topánky pre supinátorov, pronátorov a neutrálnych.
Dôležitým kritériom je aj to, ako na nohu dopadáte, tzn. na pätu, na stred chodidla či na špičku. Osobitne sa môže obuv deliť podľa typu klenby: na vysokú, normálnu alebo nízku. Kvalitná bežecká obuv dokáže dokonale tlmiť nárazy a šetrí naše kĺby.
Bežecké topánky je vhodné kupovať v obchodoch so športovou obuvou, najlepšie zameranou na tento druh športu. Značky Nike, Adidas a Puma sú najväčší športový výrobcovia na svete. Medzi silnú konkurenciu možno zaradiť nasledovné značky: Brooks, Mizuno, Saucony, New Ballance. Asics ponúka taktiež kvalitnú bežeckú obuv. Má široký výber modelov rozdelených podľa použitia na závodné, tréningové, crossové, a iné.
Behať môžete pokojne aj počas zimných mesiacov. Na čerstvo napadaný sneh je vhodné zvoliť bežeckú trailovú obuv, podrážka týchto topánok zamedzuje kĺzaniu. Na zľadovatené plochy je lepšie zaobstarať si protišmykové návleky. Určite ich vlastnosti oceníte.
Nezabúdajte, že ak chcete aby Vám obuv, čo najdlhšie vydržala musíte sa o ňu aj starať. Mokré topánky treba nechať voľne usušiť a sem-tam ich aj oprať. Pri dodržiavaní starostlivosti by Vám kvalitná bežecká obuv mala vydržať okolo 800 až 1200 nabehaných kilometrov.