Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Altánok

Altánok

Altánok

Aj vy uvažujete, že na svoju záhradu necháte postaviť nový altánok? Úloha to vskutku nie je jednoduchá a preto som sa rozhodol pomôcť vám aspoň týmto krátkym návodom ako vybrať ten správny altánok, aby ste s ním boli skutočne spokojný.

Kým sa pustíme do tých najťažších otázok ohľadom kvality, ceny, umiestnenia a podobne, musíme si zodpovedať prvú základnú otázku. Na čo nový altánok vôbec potrebujete? Využitie altánkov je obrovské. Väčšina ľudí používa altánok ako záhradný altánok, inak povedané, používa ho v záhrade. Ale nenechajte sa zmiesť, altánok nemusí byť len záhradný! Osobne poznám človeka, ktorý si nechal postaviť altánok na príjazdovej ceste k svojmu domu a teraz po ním parkuje svoje dve autá. Nemal šancu ako inak vyriešiť garáž a altánok bol jednoduchým, praktickým a ekonomicky výhodným riešením.

 

Záhradný altánok

AltánokAko som už spomínal využitie altánku je rôznorodé, no vo väčšine prípadov sa používa na záhrade ako  záhradný altánok. Avšak aj keď sa ho i vy rozhodnete použiť ako záhradný altánok, ešte stále ste nezodpovedali moju základnú otázku, načo vlastne altánok potrebujete a na čo má slúžiť.

Mnohí ľudia používajú záhradný altánok ako svoju kôlňu na záhradné náradie a podobne. Odkladajú tam veci, ktoré práve nepotrebujú. Iný si záhradný altánok stavajú ako miesto posedenia a zabavenia sa s priateľmi. Slovom, využitie záhradného altánku je asi nekonečné a je to len na vás. Dobre si to ale premyslite, pretože podľa toho na čo bude záhradný altánok slúžiť ho musíte aj vybrať.

 

Altánok a materiál

Ak ste už pevne rozhodnutý, načo váš nový altánok bude, môžete začať uvažovať nad jeho materiálom. Roky je najpoužívanejším materiálom na stavbu altánkov drevo, no v tejto dobe sa do popredia začínajú dostávať materiály ako plast a kovy. Každý z týchto použitých materiálov má svoje nevýhody ale i výhody. Vybrať si ten správny nemusí byť vôbec alebo vôbec ľahké.

 

Plastový či drevený altánok?

Výroba altánkov z plastov, či z PVC ak chcete, je relatívne moderná záležitosť a u ľudí si tento materiál našiel veľké množstvo prívržencov. Je to pochopiteľné, má niekoľko neodpriečiteľných výhod voči drevu.

Začať by sme mali už pri kúpe a teda pri cene. Plastové altánky bývajú aj o niekoľko stoviek eur lacnejšie ako ich „kolegovia“ z dreva. Plast je vo všeobecnosti lacný materiál a drevo, ak teda hovoríme o masíve a nie o drevotrieske, je práve veľmi drahý. A ak ešte vyberáme špeciálne drevo, cena môže katastrofálne narásť.

Ďalšou výhodou plastu pred drevom je ich výroba. Z plastu vám v továrni dokážu vytvoriť akýkoľvek tvar, aký len budete chcieť. Môžete tak mať na záhrade hotové umelecké dielo. Pri drevenom altánku to až tak možné nie je, respektíve je ale museli by ste si nájsť skutočne šekového stolára alebo truhliara, ktorý by sa s tým pohral. Zase ale musíte čakať, že to hotové nebude za týždeň a cena vás asi tiež nepríjemne prekvapí.

Verte alebo nie, to stále nie sú všetky výhody plastu. Len v skratke spomeniem ešte jeho údržbu. Stačí ostriekať hadicou, poprípade pretrieť vlhkou handričkou. Nie sú potrebné žiadne špeciálne prípravky proti škodcom. Do plastu sa vám skutočne žiadny „nežiadaný hosť“ nenasťahuje.

Aby som však bol plne objektívny musím podotknúť, že aj napriek všetkým vyššie spomenutým výhodám plastu sú u nás na Slovensku  stále populárnejšie drevené altánky. Ľudia jednoducho hovoria, že na záhradu nič umelé nepatrí. A asi majú pravdu. Aj keď sú umelé altánky v tejto dobe už na nerozoznanie od tých drevených, stále to jednoducho nebude to pravé, čo si vaša záhrada zaslúži.

 

Altánok a cena

Cena sa odvíja od náročnosti zákazníka ale aj od spoločnosti, kde svoj nový altánok kupujete. Výber firmy, ktorá vám altánok postaví je veľmi dôležité. Kľúčovým faktorom pre väčšinu ľudí pri kúpe altánku je cena, ale dajte si pozor aj na iné veci. To ak ušetríte na kúpe pár desiatok či stoviek eur ešte nemusí byť skutočnou výhrou! Ak sa vám bude altánok stále kaziť, nebodaj sa po prvej väčšej búrke celý rozpadne, tak to ste ho dokonca ešte pekne preplatili.

Vždy si zisti čo najviac informácii o firme, ktorú ste našli. Hlavne sa zamerajte na referencie, teda už na hotové altánky, ktoré postavila. Môžete sa často aj porozprávať s predchádzajúcimi zákazníkmi a spýtať sa ich, ako sú spokojný, či boli pri montáži nejaké problémy a pod. Nezabúdajte, že altánok budete mať na celý život, vyberať musíte skutočne správne.

Ak už máte firmu vybranú, ďalším faktorom, ktorý výrazne zmení cenu je požitý materiál.  Tejto problematike sme sa venovali už vyššie. Plastový altánok bude vo všeobecnosti lacnejší. Ak vám však nevyhovuje určite siahnite po altánku drevenom. Ale aj tu sa ceny môžu a budú líšiť. Nie je drevo ako drevo a asi chápete, že každé má svoju cenu. Dobre si pozrite katalóg, na internete si o každom dreve čo to nájdite a až potom sa rozhodnite. Osobne som videl na výstave vo Viedni altánok za skoro 4 tisíc eur (to je cez 120 tisíce Slovenských korún). Tak drahý bol len pre to, že bol zhotovený zo sekvojového dreva.

Inou vecou, ktorá ešte môže ovplyvniť cenu je to, či si altánok vyberáte z katalógu alebo si ho chcete postaviť nový a unikátny. Ak si dokážete vybrať jeden z katalógu, bude to vašu firmu stáť menej peňazí a teda v konečnom dôsledku aj vás. Ak sa ale rozhodnete, že sa vám žiaden z ponúkaných altánkov nepáči, alebo že chcete mať na záhrade niečo špeciálne a unikátne, tak sa pripravte siahnuť si hlbšie do vrecka. Bude potrebné zaplatiť architekta (ide o klasickú malú stavbu), projektanta a podobne. V súčasnej dobre firmy predávajúce altánky ponúkajú veľký výber katalógových altánok, preto verím, že si z nich určite nejaký vyberiete aj vy.

 

A taktiež verím, že som vám mojím krátkym návodom aspoň trošku pomohol. Možno ste tu aj vy našli niečo málo informácii, ktoré ste hľadali alebo som vám aspoň pred kúpou dostal chrobáka do hlavy. Altánok bezpochyby odporúčam každému. Či už mate veľkú alebo malú záhradu, či už budete altánok používať ako miesto na posedenie s priateľmi alebo ako odkadisko starých vecí, altánok vás nikdy nesklame. A budete s ním spokojný. Držím vám palce pri jeho výbere!