Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Altánky

Altánky

Altánky

Každý z nás určite túži mať krásnu záhradu pri svojom dome. Záhrada to však nie je len okopávanie sadeničiek a pestovanie kvetov. Na svojej záhrade môžete usporiadať veľkolepú záhradnú oslavu, či párty. Tá však nikdy nemôže perfektná, ak na záhrade chýbajú altánky!

Altánky sa dajú využiť na množstvo spôsobov a ich výstavba už v tejto dobe nie je žiaden problém. Dokonca nepotrebujete ani veľa peňazí. Stačí chuť, trošku času a samozrejme pekné miestečko u vás na záhradke, kam altánky postaviť.

Ľudia často hovoria, že altánok má byť v záhrade len jeden. Osobne by som si dovolil nesúhlasiť a protirečiť. Na vlastnej záhrade sme mali vždy altánok len jeden a nebolo to ono. Ako náhle urobíte čolilen trošku väčšiu oslavu už vám jeden altánok stačiť nebude a budete potrebovať altánky aspoň dva. Každý môže slúžiť na niečo iné, takže sa nebojte, že zostanú altánky nevyužité.

Záhradné altánky

AltánkyZáhradné altánky sú tými najviac bežnými  na našom trhu. Nie sú však jediné, ako sa často ľudia chybne domnievajú. Záhradne altánky sú klasickými altánkami postavenými na záhrade. Tieto altánky môžu mať rôzne funkcie. Môžu slúžiť ako odkladisko pre vaše záhradné nástroje, ale aj ako miesto na oslavu. Často bývajú spojené aj s krbom, tým sa však budeme venovať neskôr osobitne.

Nemôžeme však zabúdať i na to, že nie je altánok ako altánok. Pri jeho stavbe či kúpe musíme myslieť na niekoľko vecí. Altánky sa vyrábajú z najrozličnejších materiálov a dajú sa zohnať asi vo všetkých farbách, aké poznáme. Výber je samozrejme len na vás.

Drevené altánky

Žijeme v 21. storočí a túto dobu nazývame aj dobou plastov. Toto sa samozrejme dotklo aj altánkov. Nemusíte sa báť kúpy plastových altánkov, i keď sú drevené altánky stále viac obľúbené.

Plastové altánky môžete kúpiť v klasickej bielej farbe ale prírodné farby altánkov sú samozrejme viac preferované. Takže farby ako hnedá a zelená sa predávajú najviac. Výrobca vám dokonca často dokáže ponúknuť aj poťah, ktorý bude pripomínať drevo, stále to však bude plast so všetkými výhodami, ktoré plast v sebe nesie.

Drevené altánky sú aj tak obľúbenejšie. Drevo je hold drevo a v záhrade by nemalo byť nič umelé, čo nepochádza z prírody. I keď je ich celková údržba neporovnateľne zložitejšia ako plastových altánkov. O drevo sa starať musíte. Je potrebné ho z času na čas pretrieť novým náterom farby či laku. Taktiež sa musíte zaujímať o škodcov, lebo verte mi, oni vaším altánkom pokoj nedajú.

Altánky s krbom

Ako som už písal vyššie v tomto článku, poznáme mnoho využití pre altánky. Niektorí ľudia v nich odkladajú nepotrebné veci, môj sused používa svoj altánok ako otvorenú garáž pre svoje auto. Využití je skutočne neúrekom.

 

Najčastejšie sa však altánok spája s krbom. Krb k altánku jednoducho patrí už od nepamäti a dokonca sa hovorí, že prvé altánky vznikli len ako ochrana krbu pred dažďom. Môže to byť pravda, pretože nič nepokazí víkendovú opekačku s rodinou či priateľmi viac, ako krátka búrka v strede dňa. Treba všetko pobaliť a je po krásnom dni. Určite to poznáte. Ľudia, ktorí majú altánky s krbom tento problém riešiť  nemusia. Sedia v teplúčku pri krbe vo svojom altánku a pozerajú sa ako krásne prší.

Altánky s krbom majú však aj isté nevýhody. Treba byť pripravený kúpiť správny altánok. Pri nesprávnom postavení altánku môže dôjsť k veľkému nešťastiu. Či už sú altánky drevené alebo plastové, môže dôjsť k zapáleniu celej konštrukcie. Preto odporúčame nechať stavbu altánku s krom na odborníkovi. Ten by sa vám mal zaručiť, že bude altánok za všetkých okolností sto percentne bezpečný!

Cena altánku

Určiť vopred cenu za váš nový altánok nie je vôbec jednoduché. Cenu určuje mnoho faktorov, na ktoré pri výbere nemôžete nikdy zabúdať. Spoločnosť, ktorá vám altánok bude stavať si určite nechá zaplatiť za svoje meno a skúsenosti. Na druhú stranu, obracať sa na neskúsené firmy nemusí mať vždy ten správy efekt. Altánky nemusia byť postavené kvalitne, potom príde silnejší vietor a váš altánok vám strhne. Staré a známe firmy si tiež radi držia dobré meno. Preto si dajú dobrý pozor, aby ste boli so svojím altánkov spokojný.

Výber firmy je však len jedným z faktorov, ktorý ovplyvňuje konečnú cenu altánkov. Výber materiálu je tiež veľmi dôležitý. Už sme sa v tomto článku bavilo o možnostiach kovových či plastových altánkov. Sú určite lacnejšie ako altánky z masívneho dreva. Ak však stále hľadáte altánky z dreva, aj tu sa dá na cena ušetriť či doplatiť za kvalitu. Rovnaký altánok z dubového či bukového dreva môže byť až niekoľko krát lacnejší ako taký istý altánok zo sekvojového dreva. Výber správneho dreva však určite prejednajte so spoločnosťou, ktorej stavbu altánku prenechávate. Ak vyberiete zlé drevo, altánok nemusí vydržať príliš dlho.

Cenu altánkov mení aj váš výber. Ak máte v hlave predstavu unikátneho a plne jedinečného altánku, tak si pripravte rozhodne viac peňazí. Stavebná firma bude musieť najať projektanta, ktorý s vami váš návrh prejde. Toto môže trvať aj niekoľko dní a nakoniec toho človeka zaplatíte aj tak len vy. Ak si však dokážete vybrať altánok z katalógu, cena môže ísť drasticky dole. Väčšina spoločností ponúka aj tzv. vystavené altánky. Sú ľuďmi nepoužívané ale už sú vybudované a boli vystavované na výstavách či v sídle firmy. Podobné altánky sú cenovo omnoho prijateľnejšie ako nové altánky.

Veríme, že vám náš stručný článok o altánkoch aspoň trochu pomohol. A ak nie, veríme že u nás nájdete všetky odpovede, ktoré hľadáte. Vedeli ste, že na HowToDo máme celú kategóriu venovanú iba a len altánkom? Môžete ju nájsť po označením Altánky.

Ak sa rozhodnete, že na svoju záhradu postavíte nový altánok či altánky, dúfame, že s nimi budete spokojný. Sú praktické, elegantné a dodajú vašej záhrade to, čo jej chýbalo. Držíme palce pri tom správnom výbere!

Značky: