Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Ako začať s gitarou?

Ako začať s gitarou?

Ako začať s gitarou?

Ak ste úplne začínajúci hráč, veľmi sa neoplatí investovať do drahej gitary. Nikdy neviete, ako dlho vás tento “koníček” bude baviť. Od toho, čo chcete hrať, závisí, aký typ gitary si kúpite. Ak obľubujete hranie pri ohníku po večeroch v prírode, vhodný výber bude akustická gitara.

Ak plánujete hrať v kapele, vhodnejšia bude elektrická, alebo elektroakustická gitara. Ak máte známeho, ktorý sa hre na gitare venuje/venoval, poraďte sa s ním.

Prvé kroky

Ak už máte gitaru doma, mali by ste o nej niečo vedieť. Nasledujúci obrázok popisuje časti gitary.
Bežná gitara má 6 strún. Možno ich naladiť mnohými spôsobmi, avšak najbežnejší používaný sa nazýva EHGDAE (pomôcka: Emil Hodil Granát DAtómovej Elektrárne). Toto ladenie znamená, že keď brnknete na najtenšiu strunu, mal by vám zaznieť tón E, vedľajšia struna tón H, vedľajšia G atď.
Avšak gitara je chopná zahrať oveľa viac tónov ako týchto 6.
Ak chytíte druhou rukou hmatník na prvom pražci – tj. prstom pritlačíte strunu na hmatník tesne za prvým pražcom smerom k hlave – zaznie vám tón o pol tóna vyšší ako základný tón struny. Každý vyšší pražec znamená o pol tóna vyšší tón.

Ladenie

Ako začať s gitarou?Jedným možným spôsobom, ako gitaru naladiť je ladička. V obchodoch možno dostať elektronickú ladičku – priložíte ju ku gitare a brnkáte na jednu strunu, na displeji vidíte, ako máte točiť ladiacimi kolíkmi, aby sa struna správne naladila.
Ďalší spôsob je stiahnuť si ladičku ako počítačový program. Potom mušíte vlastniť mikrofón, ktorý zapojíte do počítača, priložíte ho ku gitare a naladíte rovnako.
Ak máte dobre vyvinutý hudobný sluch, môžte gitaru naladiť “od ucha”. Ak si správne naladíte najhrubšiu strunu na tón E, chtíte ju na piatom pražci a brnknete, zaznie vám tón A. Ďalšiu strunu potrebujete naladiť presne na tón A, čiže ju ladíte, až kým neznie presne ako najhrubšia struna na piatom pražci. Postup opakujete pre všetky struny. Avšak na stune G je výnimka! Ak chcete naladiť struhu H podľa struny G, musíte zahrať strunu G na ŠTVRTOM pražci.

Samotné hranie

Ak už gitaru ako tak poznáte, môžte začať hrať. Najjednoduchšie je začať s akordmi. Akord je súzvuk najmenej troch tónov. Znamená to, že musíte zahrať najmenej tri struny. Aby vznikol príjemný zvuk, druhou rukou musíte na hmatníku stlačiť určité struny na určitých pražcoch. Existuje veľmi veľa kombinácii, preto možno dosiahnuť širokú paletu zvukov.
Ak ste s hrou na gitaru ešte nemali žiadne skúsenosti, odporúčam zapísať sa na kurzy napr. do ZUŠ. Ak začnete hrať sami doma, môžte si osvojiť nesprávnu techniku, ktorá sa po čase dá odstrániť len veľmi ťažko.